Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Crohn > Čo je Crohnova choroba

Čo je Crohnova choroba

Crohnova choroba je stav, ktorý spôsobuje zápal (opuch a bolesť) v stene tráviacej sústavy.
Postihnutá môže byť ktorákoľvek časť tráviacej rúry. U asi tretiny pacientov s Crohnovou chorobou je postihnuté len hrubé črevo, asi u tretiny len tenké črevo a asi u tretiny aj hrubé črevo, aj tenké črevo.
Choroba je pomenovaná po Dr. Burrillovi B. Crohnovi, ktorý spolu s kolegami Oppenheimerom a Ginzburgom uverejnil v roku 1932 významný článok, v ktorom opisuje znaky toho, čo sa dnes nazýva Crohnova choroba. Crohnova choroba a s ňou súvisiaca ulcerózna kolitída sú dve hlavné skupiny chorôb, ktoré patria do širšej skupiny ochorení nazývanej zápalové ochorenia čriev (inflammatory bowel disease ). Aj Crohnova choroba, aj ulcerózna kolitída spôsobujú hnačky (niekedy krvavé) a bolesti brucha. Príznaky oboch týchto chorôb sú tak podobné, že lekári majú niekedy problém stanoviť definitívnu diagnózu. V skutočnosti asi v 10% prípadov sa nedá určiť, či ide o Crohnovu chorobu alebo o ulceróznu kolitídu.
Zatiaľ čo ulcerózna kolitída postihuje vnútornú výstelku hrubého čreva alebo konečníka Crohnova choroba sa môže objaviť aj v iných častiach tráviaceho systému, vrátane tenkého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva.

Príznaky Crohnovej choroby

Pretrvávajúca hnačka (riedka, vodnatá alebo časté pohyby čriev), potreba častej návštevy toalety, bolesť (zvyčajne v pravej dolnej časti brucha), horúčka a niekedy krvácanie z konečníka To všetko sú charakteristické príznaky Crohnovej choroby, ale u rôznych ľudí môžu byť rôzne a môžu sa meniť aj časom. Príznaky závisia od toho, ktorá časť čreva je postihnutá. Môže dôjsť aj ku strate chuti do jedla a následnej strate hmotnosti. Ďalším bežným príznakom je únava. Deti s Crohnovou chorobou môžu trpieť oneskorením rastu i sexuálneho vývoja. U niektorých pacientov sa môžu vyvinúť trhliny v sliznici konečníka, čo môže spôsobiť bolesť a krvácanie, najmä počas vyprázdňovania stolice. Zápal môže spôsobiť aj vývoj  fistuly (píšťaly). Fistula je kanál, ktorý vedie z jednej slučky čreva do inej, alebo z čreva do močového mechúra, pošvy alebo kože. Fistuly sa najčastejšie tvoria v okolí análnej oblasti. Ak dôjde k tejto komplikácii, môžete si všimnúť výtok hlienu, hnisu alebo stolice z tohto otvoru.

Priebeh Crohnovej choroby

Crohnova choroba je chronická (pretrvávajúca) choroba, kedy sa striedajú obdobia vzplanutia (recidíva, relaps) s obdobiami, kedy sa vyskytuje len málo príznakov (remisia). Chronický stav sprevádza pacienta celý život. Liečbou sa dá ochorenie kontrolovať, no nie vyliečiť. To znamená, že ide o dlhotrvajúcu chorobu, čo však neznamená, že by bola smrteľná. To určite nie je. Väčšina ľudí s Crohnovou chorobou vedie plnohodnotný a produktívny život.
Závažnosť a frekvencia výskytu príznakov je u rôznych ľudí rôzna. Malá skupina ľudí s Crohnovou chorobou zažije len jednu alebo dve recidívy choroby za celý život, zatiaľ čo počas väčšiny života nemajú nijaké príznaky. Iní zase majú časté a ťažké recidívy. Väčšina ľudí patrí niekde doprostred. Najhoršie je obyčajne prvé prepuknutie choroby.

Zdroj: www.5gram.eu