Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Downov syndróm > Downov syndróm. Prvé dni sú najťažšie...

Downov syndróm. Prvé dni sú najťažšie...

Autor: Mark Selikowitz

Väčšina rodičov, ktorí sa dozvedia, že ich práve narodené dieťa má Downov syndróm, zažije hrôzu a šok. Bez ohľadu na to, do akej miery sa v nasledujúcich rokoch naučia situáciu svojho potomka zvládať, je pre väčšinu z nich počiatočná fáza nesmierne ťažká.
Svoju reakciu popisujú slovami typu „zdrvenie“, „otrasenie“ a „zrútenie“. Niektorí majú pocit, že prídu o rozum, pre iných sa tým končí svet. Takmer všetci prežívajú zmätok a skľúčenosť.

Nevhodný čas pre zlé správy

Downov syndróm je možné, ako jedno z mála ochorení sprevádzaných mentálnou retardáciou, diagnostikovať už krátko po narodení.
Rodičia detí s inými príčinami intelektuálnej nedostatočnosti sú väčšinou ušetrení náročného obdobia po pôrode, ktorému sa žiaľ nevyhnú rodičia detí s Downovým syndrómom. Majú totiž príležitosť poznať svoje dieťa skôr, ako si uvedomia, že sa nevyvíja tak, ako by malo, čo býva obvykle v neskoršom dojčenskom alebo batoleneckom veku.
Obdobie tesne po narodení dieťaťa sprevádza mnoho okolností, kvôli ktorým je práve v tomto období mimoriadne ťažké čeliť zlým správam. Pozrime sa na ne bližšie.

Tehotenstvo

Počas tehotenstva obaja rodičia väčšinou očakávajú narodenie normálneho dieťaťa. Prieskumy hovoria o tom, že rodičia často mávajú o dieťati, ktoré sa má narodiť, nereálne idealizované predstavy. Keď sa na konci deviateho mesiaca tehotenstva dieťa narodí, budete potrebovať určitý čas, pokiaľ si na novú situáciu zvyknete.

Pôrod

Pôrodom znamená extrémne fyzicky aj emocionálne ťažkú fázu privádzania dieťaťa na svet. Kombinácia bolesti, nedostatku spánku a nervového vypätia vás veľmi vyčerpá a budete pravdepodobne potrebovať niekoľko dní na zotavenie. Určitú dobu budete zrejme v horšej kondícii a bude pre vás veľmi neľahké prijať správu, že vaše dieťa je iné.

Zotavenie po pôrode

Pôrod býval donedávna vnímaný ako určitá podoba trestu. Dokonca i v súčasnej dobe bývajú ženy niekedy izolované v nemocničných izbách, odlúčené od rodín, priateľov a bez možnosti rozptýlenia. V takých podmienkach je veľmi ťažké vidieť budúcnosť ružovo a vysporiadať sa s prekážkami.
So ženami, ktoré rodia v pôrodniciach, sa v mnohých ohľadoch jedná ako s chorými. Podrobujú sa vyšetreniam, berú lieky, jedlo dostávajú do izby a návštevy mávajú často obmedzené. To všetko preto, aby sa matka zotavila; nikoho v takom prípade nemôže prekvapiť, že sa žena s takouto starostlivosťou začne cítiť chorá a bezradná.

Šestonedelie

Aby bola situácia ešte horšia, dochádza v ženskom tele po pôrode k náhlej zmene hormonálneho prostredia. Vysoké hladiny určitých hormónov, ktoré sa v tehotenstve vyplavovali, náhle klesnú, čo spôsobí zmenu nálady. Popôrodná depresia pravdepodobne môže do určitej miery postihnúť každú ženu. Vyrovnať sa v tejto dobe so sklamaním je preto ešte ťažšie.

Svoje dieťa ešte nepoznáte

Pravdepodobne najťažším faktorom pre rodičov, ktorí zistia, že ich práve narodené dieťa má Downov syndróm, je skutočnosť, že doposiaľ svoje dieťa nepoznajú. Jedna mamička nám povedala:

"Keď sa narodila, bola ako cudzinec. Jediné, čo som o nej vedela, bolo, že má Downov syndróm, a to bolo všetko, na čo som bola schopná myslieť. Teraz, keď je staršia, vnímam ju inak. Je to moja dcéra, Jane, so svojimi jedinečnými vlastnosťami. Len niektoré z nich súvisia s Downovým syndrómom."

Zdroj:http://babetko.rodinka.sk