Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Drogy > Na Slovensku sa s drogami obchoduje viac, ako si len myslíte!

Na Slovensku sa s drogami obchoduje viac, ako si len myslíte!

Hoci je Slovensko malá krajina, svet drog je jej viac ako blízky. Nemáme však na mysli to, že pri prechádzkach našimi ulicami môžeme stretnúť menej či viac nafetovaných jedincov.

Slovenská drogová história

V Československu sa prvé náznaky drog objavili už v 60. rokoch minulého storočia, keď farmaceutický priemysel prinášal na trh systematické látky amfetamínového typu Fenmetrazín® a Dexfenmetrazín® Spofa, ktorých primárnym cieľom bolo redukovať hmotnosť. To, že tieto látky mali psychostimulačné účinky, zistila mládež veľmi rýchlo a začala ich, samozrejme, používať na iné potreby. Najprv kvôli lepšiemu výkonu pri štúdiu a v 70. rokoch už aj kvôli lepšej náladičke a zvýšeniu energie. Avšak to viedlo k rôznym opatreniam, až došlo k zníženiu dostupnosti týchto liekov. A tak na konci minulého storočia sa okrem iných psychoaktívnych látok začalo čarovať aj s ilegálne vyrábanými metamfetamínmi z voľne predajných liekov, či už proti bolesti alebo na prechladnutie. Dôležité bolo, aby obsahovali prekurzory (východiskové látky) – efedrín a pseudoefedrín.

Na konci minulého storočia sa okrem iných psychoaktívnych látok začalo čarovať aj s ilegálne vyrábanými metamfetamínmi z voľne predajných liekov.

V tomto období na území dnešnej Českej republiky odštartovala éra pervitínu, ktorý si „variči“ vyrábali z metamfetamínu. Na Slovensku však nežal až také úspechy, pretože „naši“ si viac fičali na heroíne. Po rozdelení Československa sa naša krajina dokonca stala jednou z tranzitných na tzv. Balkánskej ceste pre heroín, ktorý putoval najmä do Nemecka a Holandska. Po roku 1993 sa už objavujú aj narkomani spríjemňujúci si chvíľky kokaínom, hašišom, LSD či extázou. Čo sa týka starej známej „marišky“, tá sa u nás začala nelegálne pestovať na začiatku 90. rokov. Veľký boom však nastal po roku 2000, keď si ju ľudia začali pestovať pekne v teple domova, pretože rastlinka, ktorá nebola vypestovaná vo vonkajších podmienkach, prinášala vyššiu koncentráciu THC a mnoho ďalších výhod.

Obchodovanie s heroínom

Silne návykový heroín, ktorý môže mať farbu od bielej cez odtiene hnedej až po čiernu, je na Slovensku dostupný z dvoch zdrojov. Hnedý až čierny, ktorý je dovážaný po Balkánskej ceste z Afganistanu (Balkánska cesta spája Afganistan, Irán a Turecko spolu s cieľovým západným trhom) a biely, vyrábaný z liekov obsahujúcich morfín.

Po rozpade Československa sa u nás začali pomaličky udomácňovať organizované kriminálne skupiny, ktoré mali hlavné slovo pri obchodovaní s heroínom. Dodnes im velí jedna hlava majúca pod sebou „pandrlákov“ prijímajúcich rozkazy, pričom každý z nich má svoju vlastnú úlohu. Medzi týmito členmi sú silné pokrvné zväzky, preto im stačí, ak si navzájom dajú čestné slovo, avšak v prípade zrady sa už nepozerajú na nejaké príbuzenstvá, pretože sú schopní trestať smrťou. Na Slovensku to takto funguje minimálne pätnásť rokov, no pre kriminálne zložky je stále takmer nemožné získať z týchto radov nejakých spoľahlivých informátorov. Aj keď sa už vyskytlo pár prípadov, keď policajné zásahy proti dealerom s heroínom skončili úspešne, no išlo len o „malé rybky“, ktoré sa s týmito mafiami nedajú porovnávať.


Obchodovanie s marihuanou

Ak ešte žijete ako takým spoločenským životom, určite viete, že dostať sa k tráve nie je žiadny problém. V týchto prípadoch však nejde o organizované skupiny, ale skôr o miestnych pestovateľov, ktorí drogu posunú dealerom a tí zase spotrebiteľom, resp. sa prvé dve funkcie zlievajú do jednej. Pri tráve sú veľmi populárne laboratóriá a v súvislosti s nimi sa objavuje stále viac Vietnamcov, ktorí túto rastlinku predávajú s vyšším obsahom THC a za nízku cenu, pričom pri veľkoobchodnom odbere nad 1 kg môžete dokonca vyjednať aj cenu cca 3 – 4 eurá za gram. Avšak predavačovi, pestujúcemu trávu niekde v garáži, zaplatíte okolo 10 – 15 eur za gram.

Napríklad v roku 2009 v rámci akcie Hanoi I polícia objavila v dome v dedinke Suchá nad Parnou 693 rastliniek, ktorých hodnota sa vyčíslila na 225 000 eur. Na túto odvahu doplatil vietnamský záhradník Tran V.M. O tri roky neskôr bolo dokonca nájdených až 1900 rastlín, z ktorých mohli mať štyria Vietnamci zisk 3,5 milióna eur. Teraz spozornite – ich mesačné náklady na elektrinu boli 20 000 eur! V týchto a mnohých ďalších „vietnamských“ prípadoch už, samozrejme, išlo o organizované skupiny.

Obchodovanie s pervitínom

Prvýkrát sa táto droga vyrobila v roku 1919 v Japonsku a počas druhej svetovej vojny ju vďaka povzbudzujúcim účinkom využívali aj nemeckí vojaci, ktorí ňou potláčali únavu či odbúravali stres. V našej krajne je pervitín vyhľadávaný najmä ako lacnejšia a silnejšia alternatíva kokaínu a málo kvalitnému heroínu. Väčšinou sa vyrába u nás na Slovensku v podomácky vyrobených labákoch, no časť je dovážaná aj z Čiech, kde bolo v roku 2008 zaznamenaných až 458 laboratórií na výrobu metamfetamínu, čím si naši susedia vyslúžili prvenstvo v celej Európe.

Prečítajte si tiež: Čech, ktorému patrí prvenstvo vo výrobe pervitínu, lieči pacientov závislých na jeho objave

Pre porovnanie – na Slovensku sme ich mali v tomto roku „len“ deväť. Avšak efedrín, čo je jeho základná zložka, sa k nám taktiež pašuje organizovanými skupinami po Balkánskej ceste. Exituje aj pseudoefedrín, ktorý sa vyskytuje vo voľne predaných liekoch proti nachladnutiu, preto sa často stáva, že lekárnik, či dokonca aj majiteľ spolupracuje s miestnymi varičmi. V Čechách je už voľný predaj týchto liekov zakázaný.

Často sa stáva, že lekárnik, či dokonca aj majiteľ spolupracuje s miestnymi varičmi.

V súvislosti s pervitínom spomenieme, že v roku 2006 bola odhalená akcia s názvom Eso, v ktorej jeden Slovák plnil úlohu organizátora, druhý variča a zvyšní piati mali na starosti distribúciu. Tento kšeft im prekazila polícia, ktorá našla pervitín v hodnote 250 000 eur a efedrín, z ktorého bolo možné vyrobiť cca 900 000 dávok pervitínu v hodnote, podržte sa (!), 9 miliónov eur. Obaja obvinení však boli koncom roku 2007 prepustení kvôli procesnej chybe. Nuž, niekto tu mal „z pekla šťastie“.

Obchodovanie s kokaínom

Prírodný kokaín sa dá získať len z listov juhoamerickej rastliny Erythroxylon coca – koka pravá. Chemickými úpravami vzniká hydrochlorid kokaínu, ktorý je kvôli svojej vysokej cene obľúbený najmä medzi celebritkami. Aj preto možno niektoré z nich vyzerajú stále tak šťastne. Na Slovensku patria medzi metropoly kokaínu mestá Bratislava, Senec a Sereď, v ktorých dohliadajú na dovoz, tranzit a distribúciu opäť organizované skupiny. Hoci sa jeho cena pohybuje od 70 do 100 eur za gram, stimulačné účinky a vyššiu čistotu má aj tak lacnejší pervitín. Na Slovensku bolo zadržaných už niekoľko členov skupín obchodujúcich s kokaínom a jednými z nich boli v roku 2005 aj otec so synom, ktorým našli kokaín v hodnote 7,2 milióna slovenských korún. Ďalší zaujímavým prípadom bola aj zásielka vína obsahujúca asi 164 kg kokaínu v hodnote 55 miliónov eur (!), ktorá išla cez Hamburg na Slovensko a následne do nevedno akej krajiny v západnej Európe. Čo sa týka kokaínu, platia tu rovnaké pravidlá ako v organizovaných skupinách pri heroíne, avšak len malá časť tohto tovaru je však určená pre slovenský trh.

Ďalší zaujímavým prípadom bola aj zásielka vína obsahujúca asi 164 kg kokaínu v hodnote 55 miliónov eur!

Zdroj:http://www.manmagazin.sk