Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Drogy > Toto robí alkohol s vašim telom

Toto robí alkohol s vašim telom

Každý jeden dúšok piva, vína alebo whisky zostáva v tele približne dve hodiny. Krátko po vypití sa alkohol dostáva do krvného obehu a navštívi takmer každý orgán v tele. Áno, dostane sa aj do penisu a nebude sa vám páčiť, čo s ním robí.

Mozog

Napriek všeobecnému presvedčeniu, alkohol nezabíja mozgové bunky. Pijatika iba mení hladiny neurotransmiterov, ktoré ovládajú vašu náladu, vnímanie a správanie. Alkohol škodí oblastiam mozgu, ktoré kontrolujú telesnú rovnováhu, myslenie a pamäť.
Vedci z Michiganu zistili, že už po jednom alkoholickom nápoji sa mení aj spracovávanie strachu a hnevu. To môže byť vysvetlením, prečo sú ľudia pod vplyvom náchylnejší k rizikovému správaniu, ako napríklad bitka s vyhadzovačom.

Pokožka

Alkoholom rozmazaný pohľad môže niektorých ľudí robiť atraktívnejších, ale verte, že alkohol vašej telesnej schránke nerobí dobrú službu. Najviac sa alkohol prejaví na tvári - rozširuje cievy a tie sú potom náchylnejšie na praskanie.
Vaše oči sú podliate krvou a líca vám horia červeňou (a to nie kvôli zvodnému úsmevu slečny pri vedľajšom stole). Srdce pumpuje viac tekutín do okolitého tkaniva, aby naplnilo alkoholom rozšírené tepny a žily. Potom sa vaša tvár zdá byť veľká a opuchnutá.

Astmatický záchvat vyvolá aj pohár piva. Čo ho ešte môže spustiť?

Svalstvo

Môžete chodiť do telocvične koľko chcete, ale ak potom idete do na nočný záťah do baru za rohom, zabudnite na ukážkové bicepsy. Alkohol mení vaše hormonálne a zápalové reakcie na cvičenie, takže pre telo je ťažšie opraviť poškodené bielkoviny a budovať nové.
Ak si dáte po cvičení pivo a potom proteínový nápoj, tak to svojmu telu sťažíte ešte viac. Doprajte si čas na doplnenie bielkovín, sacharidov a nebublinkových tekutín po cvičení a orosené pivečko nechajte na neskôr.

Srdce

Umiernené pitie môže chrániť vaše srdce, vďaka zvýšeniu hladiny tzv. „dobrého" cholesterolu, ktorý uvoľňuje cievy. Ale to platí iba pre 15 percent populácie s určitým genetickým profilom. Zatiaľ vám neodporúčame podomácky testovať, či patríte k „vyvoleným" 15 percentám.
Radšej berte na vedomie, že už dva alkoholické nápoje denne zvyšujú riziko fibrilácie srdca až o 17 percent. Fibrilácia môže až štvornásobne zvýšiť riziko mozgovej mŕvice a strojnásobuje riziko srdcového zlyhania.

Trávenie

Výskumníci zistili, že už jedna preflámovaná noc, kde vypije chlap päť alebo viac alkoholických drinkov za dve hodiny, zvyšuje priepustnosť čriev. Ide o stav, kedy škodlivé toxíny a baktérie unikajú z tráviaceho systému do krvného obehu. To môže spôsobiť nebezpečnú reakciu imunitného systému, ktorá môže viesť k ochoreniu pečene a ďalším zdravotným problémom.
Pri nižších dávkach alkohol dráždi žalúdok, zvyšuje kyslosť a uvoľňuje svaly na konci pažeráka. To spôsobuje mnohým dobre známe pálenie záhy.

Penis

Podľa dánskych vedcov už päť alkoholických nápojov týždenne znižuje počet a kvalitu spermií. Ak používate pohárik vína na náladu, myslite na to, že čokoľvek navyše môže váš výkon v posteli rapídne znížiť. Takmer tri štvrtiny mužov so závislosťou na alkohole trápi minimálne jeden zdravotný problém ako nízke libido, erektilná dysfunkcia alebo predčasná ejakulácia.

Tak čo, koľko si dnes vypijete?

Zdroj:http://magazin.atlas.sk