Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Kostí a kĺbov > Boľavé pohyby: Príčinou ťažkostí s kĺbmi môžu byť choroby, ale aj zlé topánky a nadváha

Boľavé pohyby: Príčinou ťažkostí s kĺbmi môžu byť choroby, ale aj zlé topánky a nadváha

Bolesti kĺbov netrápia iba dôchodcov či športovcov. Každého občas niektorý kĺb zabolí, trvalá bolesť jedného či viacerých kĺbov je však poriadne peklo. Ako sa mu vyhnúť?

Boľavé pohyby: Príčinou ťažkostí s kĺbmi môžu byť choroby, ale aj zlé topánky a nadváha

Bolesti kĺbov majú rôzne príčiny. Medzi najčastejšie príčiny dlhodobých ťažkostí patria zápalové ochorenia ako dna či reuma. Reumatoidná artritída je zákerné ochorenie, ktoré postihuje asi 1 percento populácie, ženy ňou trpia trikrát častejšie.

Prvými príznakmi reumatoidnej artritídy sú bolesti kĺbov, celková slabosť, únava, zvýšenie teploty a následne opuch kĺbov. Bolesť sa objavuje počas dňa i v noci, ráno majú chorí pocit stuhnutých kĺbov. U viac ako polovice pacientov je začiatok choroby pomalý, plazivý, u 30 až 40 percent rýchly. Priebeh býva rôzny, najčastejšie sa strieda obdobie zhoršenia s obdobím zníženej aktivity zápalu. Asi v 20 percentách prípadov sa reuma trvale zhoršuje a jej liečba je neúčinná. Najčastejšie sú postihnuté kĺby na prstoch rúk, nôh, kĺby zápästia a kolená, ale častý je aj zápal ostatných kĺbov končatín. Postihnuté kĺby sú bolestivé, horúce, časom sa vyvíja poškodenie kĺbov, ktoré sa prejavuje zhrubnutím, obmedzenou pohyblivosťou, nestabilitou, deformáciami alebo postupným stuhnutím. Zápal postihuje kĺbovú blanu, poškodzuje kĺbovú chrupku aj blízku kosť. Choroba môže viesť až k úplnej nepohyblivosti kĺbov.

Pri reumatoidnej artritíde sú najčastejšie postihnuté kĺby na prstoch rúk, nôh, kĺby zápästia a kolená.

Choroba kráľov

Ďalšou príčinou vážnych ťažkostí s kĺbmi je napríklad dna, ktorú nazývajú choroba kráľov, lebo v minulosti ju mali najmä bohatí ľudia, ktorí si mohli dovoliť dostatok mastnej potravy a mäsa. Vzniká vtedy, keď nastane nerovnováha medzi vytváraním sa a vylučovaním kyseliny močovej a jej solí z tela. Tie sa následne začnú ukladať a hromadiť v tele v podobe kryštálikov, ktoré sa usadzujú v rôznych tkanivách tela, najčastejšie v kĺboch a spôsobujú silné bolesti v týchto oblastiach. Kĺb sčervenie, opuchne, zhorší sa jeho pohyblivosť. Choroba sa lieči úpravou stravy a vylúčením nevhodných potravín – najmä červeného mäsa.

Prichádza v záchvatoch

Kĺby, samozrejme, spolu s nami starnú a opotrebúvajú sa. Okrem hlavíc kostí sa opotrebúvajú aj chrupavky. Choroba kĺbov z preťaženia sa nazýva osteoartróza. U tých, ktorí majú chrupavku kĺbu poškodenú tak, že sa kosti trú o seba, je jedinou pomocou výmena kĺbu za umelú kĺbovú náhradu. Ľudia si často myslia, že takáto bolesť kĺbov „sama prejde“. Je to čiastočne pravda, pretože artróza prebieha v záchvatoch, počas ktorých je bolesť intenzívnejšia. Zhoršuje sa pri pohybe a námahe. Ochorenie nepostihuje iba samotný kĺb, ale aj priľahlé kosti.


 Keď sa chrupavka zničí, kosti sa bolestivo trú o seba.

Už v dvaciatke

Dá sa opotrebovanie kĺbových chrupaviek nejako spomaliť? Samozrejme, že áno. K ortopédovi nás väčšinou privedie bolesť. Zo začiatku ju pozorujeme po námahe, časom kĺby tuhnú a „ozývajú sa“ aj pri zmenách počasia. Poslednou fázou sú opuchy kĺbov. Vtedy už vážne poškodenie chrupavky spôsobuje, že kosti sa trú o seba. To vyvolá väčšiu produkciu kĺbovej tekutiny a kĺb opúcha. Vedeli ste, že procesy artrózy sa začínajú už v dvadsiatke? Prvé prejavy choroby sa môžu vyskytnúť po štyridsiatke, ale aj skôr. Artrózu majú približne 4 percentá 20-ročných, ale až 70 percent 70- a viacročných ľudí. Toto ochorenie sa dlhé roky vôbec nemusí prejavovať a ani o ňom nemusíte vedieť. Znaky opotrebovania kĺbov sú však už viditeľné na röntgene.

Vysychá a nepruží

Prvé príznaky môžu urýchliť preťažovanie kĺbov, nadváha, úrazy, vírusové ochorenia, nesprávna strava, ale aj vrcholový šport. Pri artróze bolia bedrové kĺby, kolená, chrbtica, ramená, lakte, ale aj drobné kĺby rúk a zápästia či palce na nohách. Bolesti sa najskôr objavujú po väčšej námahe, neskôr aj v pokoji. Ďalším príznakom je stuhnutosť. Chrupavka, ktorá má zabezpečovať hladký pohyb kĺbu, vekom mení svoje zloženie. Vysychá, stráca elasticitu a pružnosť. K tomu sa pridáva znižovanie kvality kĺbového mazu – čírej hustej tekutiny podobnej vaječnému žĺtku, ktorá zaručuje hladké kĺzanie jednotlivých častí kĺbu. Poškodená chrupavka spôsobuje aj bolesti namáhaných väzov, šliach, kostí či výstelky kĺbov.

Pacientmi ortopédov sú často bývalí športovci.] 6 fotografií v galérii Pacientmi ortopédov sú často bývalí športovci.

Športom k operácii

Ortopédi s obľubou hovoria, že horúci kandidáti na výmenu kĺbov sú najmä bývalí futbalisti. Prílišná mechanická námaha kĺbov a vrcholový šport v mladosti často vedú na operačný stôl. Kĺby veľmi zaťažuje aj nadmerná hmotnosť. Obezita je pre kĺby doslova zabijakom. Ľudia, ktorí ňou trpia, však majú často aj iné choroby, ktoré s ňou súvisia, ako je vysoký tlak či cukrovka, preto je pre nich náročná aj operačná výmena kĺbov. Nádejou sú pre nich kmeňové bunky vstrekované do chrupavky, ktoré ju dokážu čiastočne zregenerovať. Medzi rizikové faktory artrózy okrem obezity patria aj športy, ktoré príliš zaťažujú kĺby, napríklad beh. Ak beháte s nadváhou po betóne a udierate na pätu, zaručene si kĺby „odpálite“.

Pre ťažších ľudí je ideálne bicyklovanie. Pri tomto športe kĺby nie sú natoľko zaťažované, ale pracujú a spevňujú sa svaly. Úplne ideálnou pomocou svojim kĺbom je však schudnúť. Je to možno zvláštne, ale podstatné je aj to, aké topánky nosíte. Vhodné sú pohodlné, voľné topánky s podrážkou do výšky štyri centimetre. Ihličkové opätky, o ktorých sme už písali, sú pre kĺby, najmä bedrové a kolenné, úplne nevhodné. Žiaľ, veľký podiel na včasnom opotrebovaní kĺbov má aj genetika. Ak vaša mama alebo otec museli podstúpiť v skorom veku výmenu jedného či viacerých kĺbov, pravdepodobne to hrozí aj vám.

Prílišná mechanická námaha kĺbov a vrcholový šport v mladosti často vedú na operačný stôl.] 6 fotografií v galérii Prílišná mechanická námaha kĺbov a vrcholový šport v mladosti často vedú na operačný stôl.

Liečba neexistuje

V súčasnosti neexistuje žiadna liečba, ktorá by dokázala artrózu vyliečiť. Súčasná medicína pomocou liekov dokáže iba zmierniť prejavy ochorenia – bolesť a stuhnutosť. Úľavu prinášajú rôzne protizápalové gély či krémy. Na zmiernenie bolestí sa zasa používajú analgetiká, takzvané nesteroidné protizápalové lieky, ktoré treba užívať opatrne vzhľadom na možné poškodenie žalúdka, pečene či obličiek pri dlhodobom užívaní. Na obnovu poškodených chrupaviek sú vhodné prípravky a lieky, ktoré obsahujú chondrotín, glukosamín a kyselinu hyalurónovú.

Bicyklovanie je vhodné aj pre ťažších ľudí s opotrebovanými kĺbmi.

Chráňte si kĺby

• K opotrebovaniu kĺbov prispieva aj zlé držanie tela a anomálie kĺbov, ktoré sa dajú zistiť už v detstve. Navštívte fyzioterapeuta, poradí vám, ako zlepšiť svoju chôdzu či postoj.

• Vyhýbajte sa prechladnutiu a zime, virózy môžu vážne poškodiť kĺby.

• Ak už aj máte prejavy choroby, vždy môžete pre svoje kĺby niečo urobiť. Každé schudnuté kilo im uľaví.

• Nezabúdajte ani na pohyb. Voľte prechádzky a bicyklovanie, pohyb vás však nesmie bolieť. Vtedy si oddýchnite a potom pokračujte.

Zdroj:http://zivot.cas.sk