Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Kože > Ochorenia kože – prevencia a liečba

Ochorenia kože – prevencia a liečba

Koža je náš najväčší orgán. Tvorí vonkajšiu bariéru medzi vnútorným prostredím nášho organizmu a vonkajším prostredím, cez kožu sa telo zbavuje odpadových látok, koža je dôležitým prvkom termoregulácie tela, cez kožu náš organizmus dýcha.

Koža je zrkadlom ľudského organizmu. Chorobné prejavy na nej sú odzrkadlením vnútorných disharmónií. Podľa Tradičnej čínskej medicíny patrí koža k jednému z piatich párových celkov - pľúcam a hrubému črevu. Prevládajúcim elementom je kov, ročným obdobím neskoré leto. Stav kože priamo závisí na fungovaní a stave nielen pľúc a hrubého čreva, ale aj na stave pečene, pankreasu, sleziny a žalúdka.

Tráviaci systém spracováva potravu, metabolické procesy zabezpečujú jej rozklad na výživné látky, nestrávené zvyšky sa dostávajú do hrubého čreva, kde sa dokončuje proces vstrebávania potravy, mikrooorganizmy, ktoré sa nachádzajú v hrubom čreve, sa podieľajú na tvorbe vitamínu B12 a vitamínu K. Ak mikroorganizmy v čreve nežijú v symbióze, vzniká množstvo disharmónií a porúch, prejavy ktorých môžeme pozorovať aj na koži. Toxíny, ktorých sa telo nevie zbaviť, sa vylučujú aj prostredníctvom kože a práve tieto spôsobujú rôzne výsevy, ekzémy, akné, atopický ekzém  a pod.

Koža však reaguje nielen na vnútorné procesy organizmu, ale vo veľkej miere aj na stav psychiky. Symbolické vyjadrenie emocionálnej hranice našej trpezlivosti voči vonkajším vplyvom je vyjadrené napríklad vo vetách: Človek s hrošou kožou. Vyletieť z kože. Nevmestí sa do kože a pod.
Pocity hanby a strachu vyvolávajú potenie, husiu kožu, začervenanie, zblednutie.

Pri problémoch kože nestačí venovať sa len vonkajšiemu povrchu tela, ale hlavne stavu tráviacej sústavy, čriev, pečene, žlčníka, pankreasu, sleziny.

"Práve pri jarných detoxikačných, očistných kúrach, máme šancu odstrániť mnohé  problémy, ktoré nás trápia v súvislosti s kožou."

Telo sa potrebuje zbaviť toxínov, odpadných látok, škodlivých mikroorganizmov. Odpradávna sa na to používala hlina, liečivý íl. Liečivý íl sa v tele neusadzuje, nie je to alergén, v tele chemicky nereaguje. Nasaje škodliviny a my ich z tela vylúčime spolu s ním. Okrem toho, že nám vyčistí črevá, obnoví zdravú mikroflóru a odstráni prekyslenie, zvýši imunitu a upraví vyprázdňovanie.
Spolu s liečivým ílom nasadzujeme liečivé čaje. Podporujeme nimi metabolizmus a prácu čriev:

Pri zvýšenom vylučovaní žalúdočnej kyseliny:

100 g harmančeka, 50 g paliny pravej, 100 g ľubovníka - pijeme 4 x denne medzi jedlami.

Na zlepšenie metabolizmu:

3 diely medovky, 2 diely koreňa ihlice tŕnistej, 2 diely harmančeka, 2 diely mäty, 1 diel feniklu, 1 diel rasce.

Na zlepšenie trávenia:

zomelieme na prášok koreň omanu, horca  a puškvorca. Užívame na špičku noža s troškou vody po hlavnom jedle.

Kožné ochorenia:

Ekzémy - recept bylinkárky Poloncovej z Koštian nad Turcom: ekzémy doporučovala obložiť červenou farbou, najprv lístkami vlčieho maku, potom ľahkým červeným textilom a potom pôsobila na kožu červeným sklom.
Na zapálené ekzémy sa používa majoránkový zápar.
Koreň lopúcha väčšieho - na zastaralé ekzémy, akné a pod: prikladáme obklady z odvaru z koreňa, alebo užívame vnútorne v zmesi so zemedýmom, pýrom, čakankou a koreňom púpavy s vňaťou.

Gemmoterapia - liečba púčikmi rastlín ponúka tieto kúry:

Na akné:

breza - čierna ríbezľa - orech vlašský. Ak sa nedostaví zlepšenie, nasadzujeme platan. Ženám pridávame včeliu materskú kašičku, mužom fermentovaný peľ.

Doporučuje sa tiež krvčistiaci čaj:

100 g repíka, 50 g pýru, 50 g púpavy - koreň a vňať, 25 g čierna ríbezľa - list, 25 g vňať čakanky. Pijeme 4 x denne, a obmývame ním aj ložiská na koži.

Ekzém:

céder libanonský (alebo kalina)- suché ekzémy. Ekzémy infekčného pôvodu - orech vlašský. Čierna ríbezľa - ekzémy všetkého druhu.

Podávame k tomu napríklad tento čaj:

100 g repíka, 50 g koreňa lopúcha, 50 g púpavy - koreň s vňaťou, 25 g slezu, 25 g listu ríbezle čiernej.

Autor: Mgr.Iveta Henzélyová, Bylinková škola Matky Zeme

http://www.centrumzdravehozivota.sk/kontakt/

Zdroj:http://www.centrumzdravehozivota.sk