Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Močového traktu a obličiek > Prevencia obličkových ochorení

Prevencia obličkových ochorení

Najčastejším ochorením obličiek a močových ciest u detí je infekčné ochorenie spôsobené mikróbmi, ktoré prenikli do močových ciest alebo obličiek a vyvolávajú zápal sliznice dutého systému alebo priamo obličkového tkaniva. Infekcie sa pomerne často opakujú, najmä u dievčat, u ktorých krátka močová rúra umožňuje ľahší prienik mikróba do močového mechúra, prípadne až do močovodu, obličkovej panvičky a obličiek. Časté recidívy môžu zanechať trvalé následky na obličkách v zmysle ich deštrukcie so znížením funkčnosti až k potrebe ich umelej náhrady.

Pri opakovaných infekciách je potrebné dodržať niektoré zásady ,ktoré môžu znížiť alebo úplne eliminovať recidívy infektov močových ciest.

 

 

 

 

 

1.Tekutiny - dostatočný, zvýšený príjem tekutín je zásadným opatrením v prevencii infektov močových ciest(IMC). Dostatočné zavodnenie má za následok zvýšenú produkciu moču, ktorý preplachuje močové cesty a odstraňuje prípadné baktérie, ktorým sa už podarilo preniknúť do močových ciest. Neustály prúd moču ich vyplachuje a preto majú menšiu šancu usídliť sa na slizniciach. Často stačí toto opatrenie na elimináciu recídív IMC. Druh tekutiny pritom nie je dôležitý, ideálna je čistá, pitná voda. Urologický čaj má len slabé dezinfekčné účinky, jeho priaznivý efekt spočíva vpodstate vo zvýšenom príjme tekutín. Vhodné sú ovocné šťavy (brusnice), ktorých dezinfekčný účinok je preukázaný.

2.Hygiena - dôležitá najmä u dievčat, u ktorých je močová rúra často sekundárne infikovaná pri zápaloch vonkajších rodidiel a z blízkeho análneho otvoru pri nedostatočnej hygiene.Z toho vyplýva potreba liečenia prípadného výtoku z rodidiel ev.v spolupráci s gynekológom a pravideľné umývanie sa po každej stolici, najlepšie pod sprchou, pričom technika umývania je dôležitá - vždy je potrebné umývať sa smerom od genitálu ku konečníku ,nikdy nie naopak, pretože v opačnom prípade by sa mohli baktérie preniesť priamo k ústiu močovej rúry.U chlapcov je potrebné dbať na hygienu predkožky, jej pravideľné umývanie mydlovou vodou. Jej zápalové ochorenie môže byť príčinou prieniku baktérií do močovej rúry, prípade do horných ciest močových.

3.Parazity - u detí časté, môžu vyvolať dráždenie až zápal v okolí močovej rúry , vyšetrenie je jednoduché a liečba efektívna.

4.Starostlivosť o pravideľnú stolicu - u detí ktoré majú zápchu sú recidívy IMC častejšie, baktérie ktoré vyvolávajú IMC sú často zhodné s typmi ktoré osídľujú hrubé črevo,ich pravideľná eliminácia je preto dôležitá.

5.Medikamentózna profylaxia - v určitých typoch recidív IMC je možné použiť prípravok (URO-VAXOM) na zvýšenie odolnosti močových ciest voči infekcii, často s veľmi dobrým efektom, prejavujúcim sa znížením opakovania sa infektov alebo dokonca ich elimináciou.

6.Pátranie po príčine recidív IMC - je úlohou lekára, ktorý zaistí potrebné vyšetrenie(ultrazvuk,rtg kontrastné vyšetrenie,CT príp.iné), ktoré by mohlo odhaliť prípadné anomálie obličiek a močových ciest, ktoré predisponujú na vznik IMC (zúženie močovej rúry, deformity v oblasti močovécho mechúra , zúženie močovodu, rozšírenie obličkovej panvičky močovodu alebo kalichov ,nefunkčnosť zvierača močovodu v stene močového mechúra a i.).Ich korekcia môže mať zásadný význam v ďalšej prognóze.

Pediater

MUDr. PETER ONDO-EŠTOK

Užitočné rady

Milí rodičia, v tejto časti si nájdete dobré rady a užitočné informácie. 

Horúčka        Kašeľ        Zvracanie        Hnačka        Infekcie močových ciest       Vyšetrenie moču              Žltačka         Encefalitída        Ako žiť s deťmi        SIDS  

Sprievodcovia Hami       Rastové grafy        Očkovanie proti chrípke         Najčastejšie ochorenia u detí       Starostlivosť o novorodencov

Zdroj: www.zdravedieta.vebnode.sk