Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Močového traktu a obličiek > Zápal močového mechúra

Zápal močového mechúra

Je bolestivý, nepríjemný a väčšina z nás s ním, žiaľ, najmenej raz v živote príde do styku. Aké sú príčiny, riziká a najlepšie liečebné metódy tohto ochorenia?

Čo zapríčiňuje zápal?

Zápal odvádzajúcich močových ciest, napríklad močovej rúry, močového mechúra, močovodu a zápal obličiek, býva najčastejšie spôsobený črevnými baktériami, ale aj rôznymi vírusmi a hubami. Rozlišujeme 2 formy zápalu: infekcia dolných močových ciest, močovej rúry, prípadne mechúra, a zápal obličiek.

Ako budem cítiť, že mám zápal?

Jasným znakom je neustály pocit nutkania ísť na toaletu spojený s kŕčovitou bolesťou. Alebo pociťovanie pálivej bolesti pri močení. Niekedy sa môže vyskytnúť aj krv v moči. Ak sa k tomu pridá horúčka, bolesti chrbta alebo boku, zápal mohol prejsť už aj na obličky.

Je odhalené bruško alebo kríže rizikom?

Samozrejme. Tento módny trend podporuje zápaly mechúra a obličiek. Pretože neustálym podchladením kože podporujete infekcie močového traktu. Z rovnakého dôvodu je tiež problematické nosenie tango nohavičiek.

Je pravda, že aj sex môže viesť k zápalu močového mechúra?

Je to naozaj pravda. Počas pohlavného styku môžu preniknúť baktérie z pošvy do močovej rúry. Ešte aj dnes sa hovorí o chorobe medových týždňov (honeymoon cystitíde). Preto odporúčame vymočiť sa po pohlavnom styku, aby sa prípadné baktérie vyplavili von.

A pri tehotenstve?

Počas tehotenstva sa mení hodnota pH genitálnej sliznice, čo podporuje usádzanie baktérií.

Existujú aj iné príčiny?

Príčinami môžu byť aj rôzne ochorenia látkovej premeny, napríklad cukrovka a dna, poruchy prietoku moču ako močové kamene alebo nádory. Preto sa môžu baktérie v močových cestách rozmnožiť a vyvolať zápaly. Aj zlá hygiena často býva dôvodom zápalov. Dôležité pravidlo: vždy sa umývajte a utierajte spredu dozadu a nie naopak.

Prečo je zápal mechúra ťažko liečiteľný?

Pretože baktérie a zárodky sa priživovaním v dobrom prostredí rýchlo rozširujú a napádajú aj okolité orgány, napríklad cez močovú rúru sa baktérie môžu dostať až do obličiek a podobne.

Zápal netreba nikdy podceňovať?

Presne tak. Zápal močového mechúra sa môže stať chronickým pri neliečení alebo pri nesprávnej liečbe. A potom hrozia také škody, ako je napríklad zmenšenie objemu močového mechúra alebo močové kamene, v extrémnych prípadoch nádory na mechúre.

Kedy mám ísť lekárovi?

Ak sa vyskytnú silné bolesti pri močení alebo bolesť v oblasti obličiek. Pri teplote, tmavej farbe moču alebo keď je krvavý moč už hrozí alarmujúci stupeň.

Ako vyzerá liečenie zápalu?

Liečba sa začína po vyšetreniach stredného prúdu ranného moču. Nasadia sa lieky, antibiotiká alebo dezinfikujúce preparáty, liečivá, ktoré okysľujú moč, a rastlinné terapeutiká pri ľahkých zápaloch. Pri komplikovaných a opakujúcich sa zápaloch je potrebné určenie zárodkov, ako aj testovanie správneho antibiotika. Potom bude nasledovať dlhodobá, vyše 6-mesačná terapia.

Trvá liečba vždy tak dlho?

Našťastie nie. Ak je zápal ľahšieho typu, môže sa to vyliečiť v omnoho kratšom čase. Priemerná liečba antibiotikami trvá 10 dní. Už po prvom dni užívania antibiotík je však nutkanie na močenie menšie a zmiernia sa aj bolesti v podbrušku.

Najlepší pomocníci pri zápale močového mechúra

Pri ľahkých zápaloch môžete samy urýchliť priebeh liečby týmito jednoduchými prostriedkami:

Zdroj: casprezeny.azet.sk