Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Oka, ucha a ústnej dutiny > Choroby oka

Choroby oka

Oči sú našim najdôležitejším zmyslom a bez jeho dokonalého fungovania môže byť náš život a každodenná existencia značne obmedzená. Už len minimálne poškodenie jednotlivých zložiek oka môže mať za následok zhoršenie zrakovej ostrosti alebo dokonca až stratu zraku.

Jednotlivé ochorenia môžu mať značne dlhý priebeh a príznaky nejakého ochorenia nemusia byť dlhú dobu vôbec badateľné. Kým sa ochorenie prejaví, tak môže prejsť aj niekoľko rokov. Je preto naozaj potrebné absolvovať pravidelné očné prehliadky, ktoré by ochorenie očí mohli odhaliť včas a aj samotná liečba je potom účinejšia. Dokonca vďaka pravidelným očným prehliadkam je možné prísť aj na množstvo iných ochorení, ktoré síce nie sú ochorením samotných očí, ale môžu sa na očiach a zraku prejaviť veľmi negatívnym spôsobom.

Ochorenia očí môžu vznikať viacerími spôsobmi. Môžu byť vrodené alebo získané a pri mnohých hrá významnú úlohu genetická predispozícia. Takže ako bolo spomenuté, s niektorými ochoreniami očí sa človek narodí a ďalśie vznikajú počas života. Príčinami okrem genetiky sú, vek, prostredie, životospráva, úrazy, cukrovka, dlhodobé užívanie liekov, následok iného ochorenia a množstvo ďalších.

Najčastejšími príznakmi možného ochorenia očí sú bolesti očí a často krát súčasne aj bolesti hlavy, únava, zhoršenie zrakovej ostrosti, vysychanie. V prípade spozorovania týchto problémov je určite na mieste vyhľadať očného lekára a nechať sa vyšetriť.

Asi najčastejším očným ochorením s výnimkou relatívne bežného zápalu spojiviek je katarakta (šedý zákal), ktorá postihuje predovšetkým starších pacientov. Pri tomto ochorení dochádza k zákalu vnútroočnej šošovky a tým k zníženiu ostrosti videnia. Kataraktu je dnes možné veľmi úspešne riešiť chirurgicky.

Ďalším stále častejším problémom, ktorý môže postupne viesť až k ochoreniu je vysychanie oka a následný syndróm suchého oka. Príčinou je najčastejšie suché prostredie alebo fajčenie. Problém s vysychaním sa dá čiastočne potlačiť užívaním lubrikačných očných kvapiek.

Ochorenie, ktoré sa vyskytuje predovšetkým u detí je škúlenie (strabizmus), ktoré keď sa nerieši už detstve, tak môže pretrvať až do dospelosti a vtedy už je možné strabizmus riešiť len z hľadiska estetiky. Následkom strabizmu je totiž veľmi často tupozrakosť.

Veľmi nepríjemným ochorením očí je zelený zákal, alebo ináč glaukóm,  ktorý sa aj dnes lieči veľmi komplikovane a môže viesť až k slepote. Pri glaukome dochádza k poškodeniu zrakového nervu, je najčastejšie sprevádzaný zvýšeným vnútroočným tlakom, ale pokiaľ je diagnostikovaný včas, je možné toto ochorenia veľmi úspešne stabilizovať.

Práve slepotu môžeme zaradiť medzi ďalšie ochorenia oka, ale pokiaľ nie je vrodená, tak najčastejšie je slepota dôsledkom nejakého iného ochorenia alebo úrazu.

Menej častými ochoreniami sú keratokonus, farbosleposť (poruchy farbocitu), rôzne ďalšie zápalové ochorenia, diabetická retinopatia a mnohé ďalšie.


Zdroj: www.videnie.sk