Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Onkologické > Detská rakovina

Detská rakovina

Všetky typy rakoviny, vrátane detskej, majú tradičný priebeh - bunky sa vymknú kontrole, rozrastú sa do abnormálnych veľkostí a tvarov, ignorujú svoje normálne hranice v tele, ničia okolité bunky a môžu sa neobmedzene rozširovať (metastázovať) do ďalších orgánov a tkanív. Rastúce rakovinové bunky vyžadujú od organizmu viac a viac výživy. Rakovina berie dieťaťu silu, ničí jeho orgány a kosti a oslabuje jeho obranyschopnosť. U väčšiny typov rakoviny nie je príčina známa.

 

Typy detskej rakoviny

Leukémia je rakovinou krvi. Abnormálne bunky, tzv. Rakovinové bunky, sa vymknú kontrole. Rakovinové bunky nie sú schopné fungovať rovnako ako ostatné biele krvinky, teda byť súčasťou imunitného systému organizmu. Ich množstvo sa však neustále zvyšuje. Nakoniec vytlačí všetky normálne krvinky, vrátane červených krviniek a krvných doštičiek. Ostatné krvinky nie sú schopné zastať ich funkciu v prevencii infekcií, prenosu kyslíka a zaisťovanie zrážanlivosti krvi. Leukémia je najčastejším typom detskej rakoviny.


Rakovina mozgu
Rakovinový (malígny) nádor mozgu je spôsobený rastom abnormálnych buniek v mozgu. Existuje mnoho druhov, ktoré sa môžu líšiť v spôsobe rastu, vplyve na organizmus a reakciou na liečbu. Mozgové nádory sú druhým najčastejším typom detskej rakoviny.

Lymfómy
Lymfómy sú typom rakoviny, ktorá vzniká v lymfatickom tkanive. Medzi lymfatické tkanivá patria aj lymfatické uzliny a ďalšie orgány, ktoré sa podieľajú na krvotvorbe a sú súčasťou imunitného systému. Lymfatické tkanivo spája lymfatické uzliny v krku, podpazušné jamky a slabiny so slezinou, týmusom a častí krčných mandlí, žalúdka a tenkého čreva. Ak sa zhubný nádor objaví v jednej časti lymfatického tkaniva, často sa rozšíri do ostatných tkanív skôr, než je rakovina vôbec rozpoznaná.

Neuroblastomia
Neuroblastóm je rakovina nervového tkaniva sympatika. Je to najčastejší typ rakoviny, ktorá nezasahuje mozog detí. Tento typ rakoviny sa zvyčajne prejavuje najprv v nadobličkách, malých žľazách na vrchu obličiek. Môže sa však objaviť aj v hrudi, v nervovom tkanive blízko krčnej chrbtice alebo v mieche.

Rabdomyosarkom
Rabdomyosarkom je najčastejším typom rakoviny jemných tkanív detí. Rakovina jemných tkanív môže vznikať vo svaloch, tuku, vláknitom tkanive, cievach, šľachách, spojivovom tkanive alebo podporných tkanivách tela.

                                                                                                                     Obrázok  namaľovaný  dieťaťom s rakovinou
                                                                                                                            "ako vnímam túto chorobu"                                       
Kostný nádor
Osteosarkóm a Ewingov sarkóm sú najčastejšími zhubnými postihnutiami kostného tkaniva detí. Častejšie z nich, osteosarkóm, zvyčajne postihuje femur a holene (v blízkosti kolena); Ewingov sakrom môže postihnúť kosť panvovú, stehennú, ramennú alebo rebrá.

Wilmův tumor
Wilmův tumor je najčastejšou formou rakoviny obličiek v detskom veku.

Retinoblastomia
Retinoblastomia je rakovinou oka. Hoci je relatívne vzácna, predstavuje príčinu 5% slepoty v detskom veku.
 

Príznaky detskej rakoviny


Diagnostika detskej rakoviny

Zdroj: www.hospitalteachers.eu