Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Psoriáza > Psoriáza môže aj za vykrútené prsty

Psoriáza môže aj za vykrútené prsty


zľava: pacientka so psoriatickou artritídou a po biologickej liečbe

Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré má základ v zdedenej genetickej dispozícii. Rizikovými faktormi, ktoré spúšťajú jej prejavy, sú traumy, infekcie, stres, zápalové kožné choroby, lieky, hormonálne, fyzikálne a chemické vplyvy, zlá životospráva a iné závažné celkové ochorenia, alkohol, fajčenie. Podľa oficiálnej štatistiky je na Slovensku okolo stotisíc pacientov so psoriázou, niektoré zdroje hovoria až o dvojnásobku. Čo pacient, to trápenie. Žiadna poučka nedokáže vystihnúť utrpenie ľudí s ľudovo nazývanou lupienkou.

O čo horšie je pre človeka so psoriázou, keď zistí, že sa k jeho chorobe pridružila ďalšia, oveľa zákernejšia choroba - psoriatická artritída. Zápalové ochorenie kĺbov končatín a chrbtice, ktoré obmedzuje pacientov v tých najbežnejších aktivitách, nie je na pohľad príjemné a je veľakrát problematicky liečiteľné. Skutočný výskyt psoriatickej artritídy na Slovensku nie je známy. Postihuje rovnako mužov aj ženy, pričom sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku. Ochorieť môže už dieťa, pričom najčastejšie sa choroba začína medzi 30. až 50. rokom života. Foto: MUDr. Helena Raffayová, CSc.

Lekárka Národného ústavu reumatologických chorôb v Piešťanoch, MUDr. Helena Raffayová, CSc. hovorí: "Pre chorobu sú charakteristické opuchy jedného, alebo viacerých prstov končatín tzv. daktylitída, prirovnávané podľa vzhľadu k párkovým, alebo klobásovým opuchom. V mnohých prípadoch vznikne v dôsledku zápalu kĺbu jeho nehybnosť, pričom pacient stráca schopnosť sebaobsluhy." Keďže choroba nie je úplne liečiteľná cieľom liečby je dosiahnuť ústup prejavov choroby, alebo jej zásadné zlepšenie s dosiahnutím tzv. minimálnej aktivity choroby.

Poznatky o procesoch vedúcich ku psoriáze a psoriatickej artritíde viedli k zavedeniu novej účinnej biologickej liečby. Doktorka Raffayová dodáva, že biologická liečba má na rozdiel od štandardnej terapie vplyv na všetky prejavy ochorenia. Pôsobí priaznivo aj na zápalové zmeny na chrbtici, ale tiež na zápal úponov šliach a globálne opuchy prstov. Nárok na túto liečbu majú pacienti so závažnou psoriázu a aktívnou psoriatickou artritídou, u ktorých nebola klasická štandardná liečba dostatočne účinná alebo sa z iných dôvodov nemôžu u nich ordinovať. V praxi sa touto liečbou dosahuje účinnosť u 50 - 60 % prípadov so PsA.

Vďaka biologickej liečbe je síce psoriáza stále nevyliečiteľné, ale už veľmi dobre liečiteľné ochorenie. Biologická liečba sa podáva vo forme injekcií alebo infúzií a na psoriázu zaberá veľmi rýchlo s minimom vedľajších účinkov. Bola vyvinutá pre dlhodobé podávanie, nakoľko liečba psoriázy je doživotná.
Foto: MUDr. Peter Kozub

MUDr. Peter Kozub, ktorý pôsobí ako primár dermatovenerologického oddelenia FNsP Nové Zámky priblížil: "Princíp biologickej liečby spočíva v cielenom mechanizme, ktorý blokuje len tie molekuly a pochody, ktoré sú zapojené do rozvoja psoriázy. Vďaka tejto liečbe je pacient v priebehu niekoľkých týždňov takmer bez ložísk, bez šupín a spokojne si vykračuje medzi ostatnými na kúpalisku, či sa prechádza v parku v krátkych rukávoch." Taktiež dodal, že vývoj stále napreduje a preto netreba zúfať. "Na trhu sa objavujú nové biologiká každých 3-5 rokov a sú často ešte účinnejšie ako tie predchádzajúce. Preto byť psoriatikom v dnešnej dobe nie je tragédia. Pri správnej liečbe môže byť pacient dlhodobo bez prejavov a žiť takmer normálny život."

 

 

 

 

 

Zdroj:http://www.webnoviny.sk