Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Rady > Rady pre pacientov > Ako zvládať ochorenie srdca

Ako zvládať ochorenie srdca

Ochorenie srdca pre vás znamená novú životnú situáciu, stoja pred vami mnohé výzvy a určite aj obavy. Dobrou správou je, že vďaka pokrokom v medicíne je už v súčasnosti väčšina ochorení srdca liečiteľná a aj akútne príhody, ako je srdcový infarkt či cievna mozgová príhoda už dnes väčšina pacientov prežíva, ak sa včas dostanú do rúk lekárov.

Nasledujúce kroky vám pomôžu zvládať vaše ochorenie lepšie:

Prvé týždne až mesiace po diagnostikovaní ochorenia srdca, prekonanom srdcovom infarkte, cievnej mozgovej príhode či chirurgickom zákroku na srdci budete čeliť množstvu emócií ako je strach, depresia, hnev či pocit osamelosti. Možno budete prežívať strach zo smrti alebo bolesti. Mnohí sa stávajú veľmi citliví k akýmkoľvek zmenám na ich tele, najmä keď zacítia bodavú bolesť alebo sa cítia príliš unavení. Môžete byť plačliví, ale aj sa bezdôvodne nahnevať. Niektoré z týchto emócií sú priamym dôsledkom prekonaného infarktu či mozgovej príhody, iné sú zase prirodzenou súčasťou procesu zotavovania. Nebuďte na seba prísny a doprajte si čas vyrovnať sa s novými skutočnosťami.

Niektorí pacienti si vytvoria neopodstatnenú závislosť od svojich najbližších – často preto, že sa boja. A naopak – niektorí „opatrovatelia“ držia až príliš pevnú kontrolu nad tým, ako sa ich blízky lieči, čím mu bránia stať sa nezávislým. Snažte sa nájsť rovnováhu – nechajte si pomôcť so všetkým, čo reálne potrebujete, no skúste sa tiež každý deň posúvať o krôčik ďalej a postupne zvyšovať námahu.

Častým problémom, s ktorým pacienti s ochorením srdca zápasia, sú depresie. Obyčajne sú mierne a trvajú len krátkodobo, aj keď niekedy sa objavujú aj závažnejšie prípady. Depresia môže znížiť vašu motiváciu rýchlo sa zotaviť a tiež výrazne zvyšuje riziko ďalších problémov so srdcom v budúcnosti. Výskumy ukazujú, že pacienti s depresiou majú vyššie riziko, že sa u nich srdcový infarkt či mozgová mŕtvica objaví opakovane. Našťastie, depresia sa dá liečiť, preto ak zápasíte s intenzívnejšími pocitmi strachu, úzkosti či beznádeje, nehabnite sa a povedzte o tom svojmu lekárovi.

Úspešná liečba

Pre väčšinu pacientov s ochoreniami srdca je najúčinnejšou metódou liečby užívanie liekov, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky ochorenia, bránia vzniku komplikácií a znižujú riziko hospitalizácií. Napriek tomu štúdie ukazujú, že mnohí pacienti prestanú lieky užívať a nedodržiavajú odporúčania lekárov, a to buď kvôli vedľajším účinkom, ale často len preto, že si myslia, že už liečbu nepotrebujú. Zanechanie liečby však môže byť veľmi nebezpečné!

Základom úspechu je spolupráca s vaším lekárom. Povedzte mu o všetkých liekoch, ktoré užívate, vrátane voľnopredajných. Pokiaľ vám liečba nevyhovuje alebo pociťujete nežiaduce účinky, povedzte mu o tom a nájdite spolu taký liek, ktorý vám bude „sedieť na mieru“. Nikdy svojvoľne neprestávajte lieky užívať a ani nemeňte jeden prípravok sa iný bez porady s lekárom (platí to aj pre generické lieky, ktoré majú rovnakú účinnú látku, ako váš pôvodný liek). Aj malé rozdiely v dávke totiž môžu spôsobiť problémy.

Poraďte sa so svojím lekárom o každom lieku či výživovom doplnku, ktorý chcete začať užívať (vrátane vitamínov či minerálov). Môžu totiž ovplyvniť účinok liekov na srdce.
Váš lekár by mal vedieť o všetkých nových skutočnostiach, ktoré ovplyvňujú váš zdravotný stav, a to aj keď máte pocit, že so srdcom nesúvisia. Informujte svojho lekára:

Prečo zmeniť stravovanie

Zdravé stravovanie je jedna z najmocnejších zbraní, ktorou môžete bojovať s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Navyše je to faktor, ktorý môžete sami a pomerne jednoducho ovplyvniť. Ak strava obsahuje veľa ovocia a zeleniny, orechov, celozrnných výrobkov a rastlinných náhrad mäsa, ako je napríklad sója, pomôže vám udržať pod kontrolou viacero rizikových faktorov, ktoré ohrozujú vaše srdce, ako napríklad:

Prečo prestať fajčiť

Fajčenie je najvýznamnejší rizikový faktor vzniku srdcovocievnych ochorení, preto čím skôr prestanete, tým lepšie. Už po roku od ukončenia fajčenia klesá vaše riziko koronárnej choroby srdca až o 50 %. Skoncovať s týmto zlozvykom nie je jednoduché, no váš lekár vám s tým môže pomôcť, preto neváhajte a požiadajte ho o pomoc. Fajčenie totiž odoberá z vašej krvi kyslík, stresuje srdce a spôsobuje, že sa krvné bunky lepia dohromady, čo často vedie k vysokému krvnému tlaku, ochoreniam srdca a pľúc, mozgovej mŕtvici, či skoršej smrti. Vyššie riziko týchto ochorení majú aj pasívni fajčiari. Podľa odborníkov si fajčiari každou vyfajčenou cigaretou skracujú život o 5 minút.

Ak sa rozhodnete prestať fajčiť, vaše telo sa začne rýchlo regenerovať:

Zdroj:https://www.presrdce.eu/rady-pre-pacientov