Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Sexuálne, prenosné > Sexuálne prenosné ochorenia

Sexuálne prenosné ochorenia

V minulosti mali označenie pohlavné choroby alebo venerické infekcie, dnes sa pre sexuálne prenosné ochorenia používa aj skratka STD z anglosaského „Sexually Transmissible Diseases“ alebo tiež „Sexually Transmitted Infections“ so skratkou STI.

Podstata týchto ochorení zostala však stále rovnaká. Ide o ochorenia vyvolané baktériami, parazitmi, plesňami alebo vírusmi, ktoré sa do organizmu prenášajú výlučne pohlavným stykom alebo úzkym telesným kontaktom. V klasifikácii je teda rozdiel medzi pohlavnými chorobami a sexuálne prenosnými ochoreniami.

 Odborníci zaznamenávajú zvýšený nárast výskytu pohlavných chorôb v letnom období.  

“Možno to spôsobuje slniečko, že v sexuálnej oblasti sa ľudia cez leto začnú správať rizkovejšie. Odhalené telá predsa len viac priťahujú ako po iné ročné obdobia a atmosféra dovolenkových miest, tak odlišná od domáceho stereotypu, v kombinácii s túžbou po dobrodružstve a romantickom zážitku často vedie, k bezstarostnému a ľahkovážnemu správaniu. Ako sa však hovorí, po smiechu často prichádza plač a dámy o pár dní po dovolenke rýchlo vytiezvejú z prchavých pocitov zamilovanosti,” opisuje skúsenosti z gynekologickej ordinácie MUDr. Nadežda Maličkayová.

Riziku nakazenia sa sexuálne prenosnou chorobou sa vystavujú ľudia, ktorí často menia sexuálnych partnerov a ktorí absolvujú nechránený sexuálny styk. Aj keď sú problémom rovnako u mužov ako u žien, ich výskyt je vyšší u žien. Najvyššia chorobnosť na tieto ochorenia je vďaka vyššej sexuálnej aktivite v mladších vekových kategóriách.  

Medzi rizikové faktory patria podľa doktorky Maličkayovej skorý začiatok sexuálnej aktivity, väčší počet sexuálnych partnerov, fajčenie, fajčenie spolu s užívaním antikoncepie, prítomnosť iných prenosných ochorení, počet pôrodov, znížená imunita.  

Medzi najčastejšie sexuálne prenosné ochorenia patria:

chlamýdiová infekcia, kvapavka, syfilis, genitálny herpes, bradavice na genitáliách, trichomoniáza, HIV/AIDS, hepatitída typu A,B a C, mäkký vred, HPV vírus, kontagiózne moluskum, mykotická infekcia, voš ohanbia.

Sexuálne prenosné ochorenia sa najčastejšie prejavujú výtokom z močovej rúry a z pošvy, dráždením okolia slizníc, vredovým poškodením kože a slizníc pohlavných orgánov. “Charakteristické príznaky majú syfilis a kvapavka; najmenej jasných príznakov je v skupine ochorení mykoplazma, ureoplazma, chlamýdie: tie samálokedy prejavia klasickým výtokom, svrbením, pálením alebo charakteristickým zápachom. Väčšinou na ne prichádzame po opakovanom dykomforte, keď nevieme prísť na príčinu a známe príčiny ako kvasinky sme už vylúčili. Na tieto problémy sa myslí aj pri neurčitých bolestiach počas menštruačného cyklu, pri sexuálnom styku,” ilustrovala Maličkayová.

Pri akomkoľvek podozrení na možnosť získania sexuálne prenosného ochorenia a pri prvých príznakoch treba bezpodmienečne navštíviť lekára. Väčšina chorôb sa totiž dá liečiť a úspešne vyliečiť. Pri odkladaní riešenia problému môže prísť k chronifikácii príznakov a trvalejšiemu poškodeniou organizmu. Medzi sexuálne prenosné ochorenia, ktoré nedokážu odborníci vyliečiť patria vírusové herpetické ochorenie, vírusové zápaly pečene typu B a C a syndróm získaného zlyhania imunity AIDS.

Gynekologička MUDR. Nadežda Maličkayová odporúča vyhľadať ambulanciu odborníka pri výskyte akýchkoľvek otvorených raniek, vyrážok alebo pľuzgierov, začervenania a opuchu v genitálnej oblasti. Závažným príznakom je aj akákoľvek zmena v množstve, farbe, pachu alebo konzistencii vaginálneho výtoku. K lekárovi by mali každú ženu priviesť bolesti v podbrušku, štípanie, podráždenie, nepríjemné až bolestivé pocity počas sexuálneho styku, krvácanie po ňom, nezvyčajne silné menštruačné kŕče, opakujúce sa plesňové a iné infekcie nereagujúce na liečbu, ale aj všeobenejšie príznaky ako horúčka, nechutenstvo, únava a zdurené lymfatické uzliny v oblasti slabín alebo krku.

Sexuálne prenosné ochorenia sa liečia antibiotikami. “Pri dokázenej kultivácii je vždy stanovená aj citlivosť na určité antibiotiká a pokiaľ máme na niečo citlivú baktériu, tak cielene sa lieči. Liečiť sa však musia obaja partneri. Inak nemá liečba žiadny význam,” upozornila gynekologička.

Hoci sú sexuálne prenosné ochorenia infekčnými ochoreniami, na rozdiel  od ostatných infekčných ochorení, pri ktorých radi rešpektujeme všetky preventívne odporúčania lekárov ako napríklad očkovanie, dodržiavanie hygieny a zdravého spôsobu života, v prípade sexuálne prenosných ochorení zostáva apelovanie na bezpečný sex a zodpovedené sexuálne správanie často bez potrebnej odozvy.          

Najdôležitejším spôsobom prevencie je zodpovedné sexuálne správanie. ”V záchvate zamilovanosti si nestačí len myslieť, že sa zodpovedne správam. Musím sa o partnerovi dozvedieť čo najviac informácií o jeho zdravotnom stave a prístupe k sexuálnemu životu. A napriek dôvere pri prvých stykoch rozhodne používať ochranu,” uzatvorila tému gynekologička Nadežda Maličkayová. 

Autor: Táňa Šušková

Zdroj:http://www.gynda.sk