Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Slepota > Glaukóm prichádza potichu, môže spôsobiť slepotu

Glaukóm prichádza potichu, môže spôsobiť slepotu

Zelený zákal je skupina chronických chorobných stavov oka, pri ktorých nastáva poškodzovanie zrakového nervu.

Glaukóm - zelený zákal je druhou najčastejšou príčinou slepoty na svete. Ohrozuje najmä ľudí nad 40 rokov. Odborníci upozorňujú, že asi polovica postihnutých nevie o svojom ochorení, pretože prichádza potichu. Na úlohu prevencie pred týmto vážnym očným ochorením chce preto upozorniť prebiehajúci Svetový týždeň glaukómu. V rámci neho budú lekári v bratislavskej aj košickej univerzitnej nemocnici merať vnútroočný tlak.

"Včasné zachytenie ochorenia a následná liečba sú totiž jedinou možnosťou, ako predísť slepote," uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská. V špecializovaných očných ambulanciách v Nemocnici Ružinov a v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda preto dnes, v utorok (10.3.) a piatok (13.3.) vyšetria zrak každému, kto bude mať záujem. "Vyšetrenie je rýchle a bezbolestné," doplnila hovorkyňa.

Do celosvetovej aktivity v rámci Svetového týždňa glaukómu sa zapája aj košická Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) a Nemocnica Košice – Šaca. Na očnom oddelení UNLP na Rastislavovej ulici zmerajú návštevníkom vnútroočný tlak bezkontaktným tlakomerom v utorok až štvrtok (10. - 12.3.).

Zelený zákal je skupina chronických chorobných stavov oka, pri ktorých nastáva poškodzovanie zrakového nervu. To sa prejavuje typickými výpadmi v zornom poli. Postupne sa zhoršuje zraková ostrosť, farebné videnie, kontrastné a periférne videnie až dochádza k úplnej slepote. Názov glaukóm pochádza zo starogréckeho slova glaukos, čo znamená "šedomodrý". Oko v pokročilom štádiu glaukómu má práve šedomodrú farbu.

Presná príčina ochorenia nie je známa. Predpokladá sa, že zaň môžu rizikové faktory, ako zvýšený vnútroočný tlak, vek nad 40 rokov, dedičnosť, vysoká krátkozrakosť a cievne ochorenia. "Glaukóm však v posledných rokoch postihuje všetky vekové kategórie. Vo vyspelých krajinách sveta je 2. najčastejšou príčinou slepoty, čím toto ochorenie predstavuje závažný medicínsky a sociálny problém," upozornila Stano Maťašovská.

Svetový týždeň glaukómu vyhlasuje Svetová glaukómová asociácia a Svetová asociácia pacientov s glaukómovým ochorením od roku 2008. Cieľom je posilniť informovanosť laickej aj odbornej verejnosti o glaukóme a zvýšiť jeho včasným odhalením šancu pacientov neprísť o zrak.

Zdroj:http://www.teraz.sk