Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Slepota > Liek na slepotu? Tento vynález bude zachraňovať zrak

Liek na slepotu? Tento vynález bude zachraňovať zrak

Svetlá, zrkadlá, akcia! Vedci vyvíjajú kontaktné šošovky so zabudovanými miniatúrnymi zrkadlami, ktoré dokážu zlepšiť zrak až trojnásobne. Ide o vynikajúcu správu najmä pre ľudí, ktorí trpia rôznymi poruchami zraku, prípadne tento zmysel postupne strácajú.

Šošovky majú hrúbku 1,55 milimetra a nachádza sa v nich zariadenie podobné teleskopu, ktoré funguje na báze zrkadiel a filtrov. Keď svetlo vstúpi do oka, odrazí sa od zrkadiel a zvýši tak ostrosť objektu, na ktorý sa človek pozerá.
Nový vynález by mal pomôcť najmä starším ľuďom, ktorí trpia takzvanou makulárnou degeneráciou. Tá postihuje sietnicu a celosvetovo je treťou najčastejšou príčinou straty zraku a slepoty.
Kľúčovou novinkou u šošoviek je možnosť vybrať si medzi zosilnenou a bežnou schopnosťou vidieť, a to prostredníctvom doplnkových okuliarov. V nich je zabudovaná technológia, ktorá sleduje pohyb oka a jediným mrknutím zapne filtre, ktoré výrazne zlepšujú zrak.
Daňou za to je však znížená schopnosť periférneho videnia, takže človek musí prepínanie medzi týmito dvoma režimami dobre ovládať.

To nie je zázrak z biblie: S týmito okuliarmi uvidí aj slepý!
Najnovší prototyp šošoviek, ktorý sa objavil vo februári tohto roka, už nemá problém ani s prístupom kyslíku do oka. Vývojársky tím prekonal túto prekážku prostredníctvom siete miniatúrnych kanálikov. Uvažuje sa však aj nad tým, že by v samotných šošovkách boli zabudované zásobníky, z ktorých by sa kyslík do oka postupne uvoľňoval.
Nové kontaktné šošovky tak môžu znamenať prelom vo svete liečby očných chorôb. Postupne sa začína s ich krátkodobým testovaním na ľuďoch a onedlho už by mali byť prototypy vyvinuté do takého štádia, že sa budú dať nosiť celý deň. Čas, kedy budú dostupné na trhu, je však zatiaľ neznámy.

Zdroj:http://magazin.atlas.sk