Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Tráviacej sústavy > Ochorenia tráviacej sústavy detí

Ochorenia tráviacej sústavy detí

Autor: MUDr. Zuzana Pitoňáková

Takmer každý z nás už mal v živote zažívacie ťažkosti. Mnohé, ako zlé trávenie, mierna hnačka, chvíľkové bolesti brucha, sú bežné. Sú síce nepríjemné, ale organizmus sa s nimi dokáže vysporiadať relatívne rýchlo a sám. Najlepšou cestou k prevencii bežných zažívacích ťažkostí je zdravá strava. Iné ochorenia, ako zápaly čriev, žalúdočné vredy, môžu trvať dlho a vyžadujú odbornú liečbu. Medicínsky odbor, ktorý sa špecializuje na ochorenia tráviaceho traktu sa nazýva GASTROENTEROLÓGIA.

Pažerák

Ochorenia postihujúce pažerák môžu byť vrodené (prítomné už pri narodení) alebo získané ( vytvoria sa počas života).

Gastroezofagálny rrefllulx (GER)– jeden z najčastejších problémov novorodencov a malých dojčiat. Prejavuje sa ako časté vrackanie, väčšinou po najedení. Najčastejšou príčinou býva nedostatočne silný zvierač medzi pažerákom a žalúdkom, ktorý nedokáže zabrániť návratu potravy zo žalúdka späť do pažeráka. Príznaky zvyknú vymiznúť medzi 6. a 12. mesiacom postupným dozretím dieťaťa a prechodom na iný typ stravy. Niekedy si stav vyžaduje liečbu.

Atrézia ezofágu – pažerák neústi normálne, t.j. do žalúdka, ale má slepý koniec. Vrodená porucha. Táto vada sa zistí už krátko po narodení, častokrát ešte pred ním. Vyžaduje chirurgický zákrok. Tracheoezofagálna fistula – otvor spájajúci pažerák s priedušnicou. Vrodené. Podobne ako predchádzajúce ochorenie zvykne sa zistiť krátko po narodení, resp. ešte pred ním a vyžaduje chirurgický zákrok.

Žalúdok a črevá

Gastroenteritída – infekčné ochorenie postihujúce žalúdok a črevá. Je zapríčinené rôznymi patogénmi: vírusmi (Rotavírusy), baktériami (Salmonela, Shigella, E.Coli, Stafylokok, Campylobacter) alebo parazitmi (ako sú napr. améby a giardie). Bolesti brucha, kŕče, hnačka, niekedy zvracanie – to sú bežné príznaky gastrointestinálnej infekcie. Väčšinou odznejú samé, bez liekov či inej liečby. V starostlivosti o takto chorého je najdôležitejší dostatočný príjem tekutín, aby nedošlo k dehydratácii.

Hnačka – podráždená a poškodená sliznica čreva posúva zrýchlene svoj obsah (natrávenú potravu), pričom nevie dostatočne odčerpať tekutinu z daného obsahu. Stolica je riedka až vodnatá, vyskytuje sa niekoľkokrát za deň. Príčiny sú rôzne - od bežných infekčných hnačiek, ktoré nevyžadujú okrem hydratácie inú špeciálnu liečbu, až po ochorenia, ako je celiakia či Cronova choroba.

Zápcha – opak hnačky. Obsah hrubého čreva je posúvaný príliš pomaly, pričom je z neho odstránené veľké množstvo vody. Stolica je tvrdá, zriedkavá resp. nepravidelná. Vyprázdňovanie býva problémové až bolestivé. Príčiny môžu byť rôzne - od psychických cez zlú životosprávu až po vrodené vývinové chyby. Liečba závisí od príčiny.

Zápal slepého čreva – apendicidída. Klasické príznaky zahrňujú: bolesti brucha, teplotu, nechutenstvo, vracanie. Najčastejšie postihuje deti a tínedžerov vo veku 11 až 20 rokov. Vyžaduje chirurgický zákrok.

Žalúdočný vred – poškodená a zapálená stena žalúdka. Je vystavená pôsobeniu tráviacich štiav, ktoré ju ďalej poškodzujú. Toto ochorenie je často spojené s prítomnosťou baktérie Helicobacter pylori, a tiež so stresmi. Príznaky – bolesť v ľavom nadbruší, po jedle. Zriedkavo sa toto ochorenie môže vyskytovať aj u detí. Medikamentózna liečba a úprava životného štýlu vedia ochorenie vyliečiť.

                                                                                                     

                                                                  

Chronické zápalové ochorenie čreva

  1. Ulceratívna kolitída – zápal postihuje sliznicu hrubého čreva aj s konečníkom. K hlavným príznakom patria kŕčovité bolesti brucha spojené s krvavými hnačkami.

  2. Cronova choroba (Granulomatózna enterokolitída) – zápal postihuje celú tráviacu rúru. Zápal preniká cez všetky vrstvy čreva a teda nielen sliznicu, ako je to pri ulceratívnej kolitíde. Príznaky: hnačky, kŕčovité bolesti brucha, zvýšená teplota.

Liečba býva medikamendózna, niekedy je potrebný chirurgický zákrok.

Celiakia (Gluténová enteropatia) – najčastejšia príčina podvýživy u nás. Stena čreva je ničená vlastnými protilátkami, ktoré sú namierené proti gluténu a útočne reagujú aj na bunky črevnej sliznice. Glutén (lepok) je bielkovina povrchových vrstiev obilných zŕn. Ľudia postihnutí celiakiou majú problémy s trávením potravy, v ktorej sa také zrná v rôznej podobe nachádzajú. Trpia spenenými hnačkami, bolesťami brucha, nafukovaním, celkovým neprospievaním, depresiou. Príznaky miznú po nasadení tzv. bezlepkovej diéty. Diagnóza sa dá stanoviť z moča, krvi a z odobratej vzorky čreva (biopsia). K prevencii významne prispieva pridávanie obilninových výrobkov (kaša, piškóty, pečivo) do jedálnička deťom až od ukončeného 8. mesiaca.

Pečeň, žlčník, podžalúdková žľaza

Cistická fibróza (Mukoviscidóza) – je chronické dedičné ochorenie. Je to ochorenie, pri ktorom orgány produkujúce sekréty a šťavy nedokážu tieto vytvoriť riedke, aké by mali byť, ale sú nadmerne husté. S tým súvisí poškodenie orgánov. Najviac bývajú postihnuté pľúca. Pečeň: cirhóza. Žlčník: žlčové kamene. Pankreas: poruchy metabolizmu tukov, cukrov a bielkovín – podvýživa. Liečba je zameraná na náhradu pankreatických enzýmov, na vysokoenergetickú diétu. Súčasná medicína nevie príčiny tohto ochorenia vyliečiť.

Hepatitída – zápal pečene -  činnosť zapálenej pečene je obmedzená. K najčastejším príznakom patrí žltačka, únava, bolesti v pravom podrebrí. Príčiny sú rôzne. U detí sa najčastejšie môžme stretnúť s vírusovou hepatitídou typu A.  Mierne formy hepatitídy A sa môžu liečiť aj v domácich podmienkach, pri vážnejších stavoch sa odporúča hospitalizácia.

 

Zroj: www.detskechoroby.rodinka.sk