Nachádzate sa: Úvod > Choroby > Tráviacej sústavy > Ochorenie tráviacej sústavy

Ochorenie tráviacej sústavy

Žlčníkové čiže žlčové kamene sú malé, tvrdé valounky tvoriace sa zo žlče v žlčníku alebo žlčovodoch, ktoré odvádzajú žlč z pečene. Kameň môže vo žlčovodu uviaznuť a spôsobiť žlčníkovú koliku, ktorá sa prejavuje silnou bolesťou v nadbrušku.

Čo je žlčník?

Žlčník je vačok bramborovitého tvaru uložený na spodnej strane pečene. Slúži ako zásobník žlče, ktorú produkujú pečeň. Hlavnou úlohou žlčníka je drví tuky a tým napomáhať ich trávenie.

 

Čo je žlč

Žlč je horká žltohnedá alebo žltozelená tekutina, ktorú vytvárajú pečeň, ale ukladá sa v žlčníku. Denne sa vytvorí asi pol litra žlče. Jej úlohou je rozkladať potravu prechádzajúca dvanástnikom, aby sa dala stráviť a vstrebať. Žlč tiež pomáha neutralizovať jedovaté látky.

* Žlčník trápi vo väčšine prípadov osoby s krvnou skupinou A

Komplikácie sa žlčou

Žlčové čiže žlčové kamene sú malé, tvrdé valounky tvoriace sa zo žlče v žlčníku alebo žlčovodoch, ktoré odvádzajú žlč z pečene. Kameň môže vo žlčovodu uviaznuť a spôsobiť žlčníkovú koliku, ktorá sa prejavuje silnou bolesťou v nadbrušku. Ak sa kamene zaklíní vo žlčovodu, zabráni tým odtoku žlče a môžu spôsobiť žltačku.

Žlčníková kolika

Prítomnosť žlčníkových kameňov signalizujú pocity nadúvanie, grganie, pocity predčasné plnosti, hnačka. Hlavným príznakom sú však prudké záchvaty bolesti v nadbrušku, ktoré často predchádza strata chuti, nevoľnosť a napätie pod rebrami (tzv. žlčníková kolika).

Prvé príznaky žlčníkové koliky

Počas žlčníkového záchvatu je žlč vydávena z dvanástnika do úst. Mnohí mylne označujú ako žlčníková čiže žlčový záchvat nevoľnosť pri prekyslení žalúdka (pálenie záhy). Žlčníkovú koliku však okrem nevoľnosti obvykle sprevádza aj vracanie. Najskôr vychádza jedlo, potom hlien a žlč a niekedy dokonca aj malé žlčové kamienky. Bolesť môže vystreľovať až do chrbta.

Vznik žlčníkové koliky

Žlčové kamene vznikajú, ak dôjde k nerovnováhe medzi jednotlivými zložkami žlče. Napr. pri nadbytku cholesterolu už nie sú žlčové kyseliny schopné udržať cholesterol v tekutom stave a ten sa začne zhlukovať a kryštalizovať.

Vplyv hormonálnych zmien

Výskyt žlčových kameňov sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Na ich tvorbu majú vplyv hormonálne zmeny v období tehotenstva, menštruácie alebo klimaktéria, preto je častejší výskyt žlčníkových kameňov u žien. Veľkým rizikovým faktorom je ďalej strava s vysokým obsahom tukov a cukrov a prítomnosť niektorých iných chorôb (napr. ochorenie pečene). Na vzniku žlčových kameňov sa podieľa aj stres.

Liečenie

Keď sa malé žlčové kamene dostanú do čreva, odídu samovoľne von stolicou. Niektoré zostanú v žlčníku leta a nespôsobujú žiadne ťažkosti. Kamene, ktoré spôsobujú bolesť alebo zápal, je potrebné odstrániť chirurgicky. Súčasťou liečby je vždy žlčníková diéta.

Operácie

Pri výskyte žlčových kameňov, žlčového piesku, zápalu alebo nádoru žlčníka sa vykonáva operácie žlčníka. Pomocou laparoskopia sa dnes odstraňujú nielen žlčové kamene, ale aj celý žlčník. Do miesta po žlčníka sa zavádza dren, ktorý sa však odstraňuje hneď druhý deň po operácii. Pacient je pri nekomplikovanom pooperačnom priebehu zvyčajne prepustený štvrtý deň po operácii.

Zdroj:http://www.osobne-zdravie.sk