Nachádzate sa: Úvod > Cviky > Deti > Relaxačné a uvoľňovacie cvičenia pre deti

Relaxačné a uvoľňovacie cvičenia pre deti

Autor: Mária Kopčíková

Svet, v ktorom žije dosť veľa z nás, je akoby jeden kolotoč. Máme plné diáre, povinnosti a starosti, veľa rodičov prispôsobuje deti svojmu životnému tempu. Behajú z krúžku na krúžok, často majú málo priestoru na odpočinok, obyčajné pohranie sa.

                                                                        

Relaxácia

O tom, ako s deťmi skúšať aktívne relaxovať, sme už písali. Pokúšať sa relaxovať, uvoľňovať napätie, ktoré pociťujú, môžu už deti v predškolskom veku. Popri uvoľnení  a odpočinku prispievajú relaxačné cvičenia tiež k rozvoju motoriky, ktorá významnou mierou ovplyvňuje ďalšie učenie sa detí.

Cvičenie, ktoré vám ponúkame, sú jednoduché a ľahké a nevyžadujú žiadnu špeciálnu prípravu. Len dobrú vôľu a trošku času venovaného deťom v pokoji. Skúste to s nimi aj vy.

Gorila

Cieľom tejto aktivity je svalové uvoľnenie – uvedomiť si, ako sa človek cíti, keď je napätý  a keď sa potom uvoľní.

Pri  cvičení dbajte na to, aby deti dýchali týmto spôsobom:

Cieľom je dosiahnuť uvoľnenie svalov a čo najhlbší nádych. Postupne môžete prechádzať  tieto varianty cvičenia:

Tým, že sa deti naučia stupňovať svalové napätie, naučia sa tiež maximálnemu uvoľneniu.

Noviny 

Cieľom je umožniť deťom ventilovať agresivitu. Na cvičenie potrebujete novinový papier a  jednu prázdnu škatuľu ako odpadový kôš.                                                 

Posaďte sa s deťmi v izbe, položte na zem noviny. Vezmite  do ruky  jeden novinový list a vysvetlite deťom,  že teraz noviny predstavujú  všetko, čo nám vadí, čo nás hnevá  kamaráta,  ktorý nám  vzal  hračku, brata, ktorý   mi   počarbal  výkres,  obed,  ktorý  mi  nechutil ...
Túto  chvíľu  môžete  využiť   na  to,   aby  ste povzbudili deti v rozprávaní o situáciách, ktoré zažili a ktoré ich stresovali.

Vezmite  jedny  noviny.   Pokrčte  ich,  roztrhajte,  skrúťte  –  robte  s  nimi  čokoľvek.  Potom  ho  hoďte do vopred pripravenej škatule.

Pokračujte,  kým  je   „čo“   hádzať do  škatule.  Môžete  sa  dopracovať  aj  k  výrokom:  „  Tieto    noviny pokrčím, pretože mi práve teraz strašne vadia.“ alebo „A tieto pokrčím, aj keď práve neviem prečo.“

Keď cvičenie ukončíte, bežte sa spoločne pozrieť do škatule. Môžete sa tešiť, koľko z toho, čo vás hnevalo, v tej škatuli zmizlo a už vás hnevať nebude. A môžete sa ísť venovať niečomu inému, čo máte radi ...

 

 

Tvár z plastelíny

Cieľom je uvoľniť všetky časti tváre a hlavy. Pred cvičením by si deti mali dať dole sponky, gumičky a okuliare.

Pri tomto cvičení vzniká na koži mierne teplo, ktoré je veľmi príjemné a deti dokáže upokojiť. Potom sa zvyčajne aj lepšie sústredia.

Zdroj: www.rodinka.sk