Nachádzate sa: Úvod > Cviky > Scheuermannova choroba > Scheuermannova choroba sa prejavuje guľatým chrbtom

Scheuermannova choroba sa prejavuje guľatým chrbtom

Scheuermannova choroba postihuje hrudnú chrbticu predovšetkým u dospievajúcich chlapcov a dievčat, kedy sa vyvíja nadmerné zaguľatenie hrudnej chrbtice s následnými bolesťami, svalovými poruchami a ťažkosťami. Scheuermannova choroba postihuje asi desať percent populácie ( uvádzajú aj osem až 20 percent). Býva častejšie u chlapcov. Jedná sa o štrukturálnu vadu chrbtice, jej príčiny nie sú doteraz známe.

Scheuermannova choroba (juvenilná kyfóza) je často bolestivým postihnutím hrudnej, vzácnejšie bedrovej chrbtice, s charakteristickým klinickým a röntgenovým obrazom.
Scheuermannova choroba je kostrové ochorenie prejavujúce sa prílišným sagitálnym zakrivením chrbtice (kyfóza, guľatý chrbát). To je spôsobené nerovným rastom popredných častí tiel stavcov. Táto choroba sa prejavuje v období rastu kostry a po ňom sa už nemení. Najčastejšie sa vyskytuje v dospievaní. Deformovaná chrbtica však zostáva zachovaná aj v dospelosti.

Kyfózu nemožno napraviť správnym držaním tela. V ojedinelých prípadoch môže deformita viesť k poškodeniu miechy. Príčina vzniku Scheuermannova choroby nie je známa. Existuje mnoho teórií, ktoré predpokladajú metabolické, hormonálne a mechanické vplyvy. Ku vzniku choroby zrejme prispievajú aj dedičné predpoklady.
Liečba: rehabilitácia, korzet
Choroba býva zistená väčšinou tak, že si rodičia dospievajúceho všimnú nerovností v kostrovom vývoji svojho potomka. To sa stane zvyčajne skôr, než postihnutý začne pociťovať bolesti, ktoré chorobu neskôr sprevádzajúcej.

 

 

Liečba
V prípadoch, keď sa Scheuermannova choroba potvrdí, je nutné začať liečbu teda intenzívnu liečebnú telesnú výchovu s posilňovaním medzilopatkových a prsných svalov, preťahovaním vzpriamovačov trupu a nácvikom správneho držania tela. (Ideálnym cvikom je zhybov za hlavu, keď je hrazda umiestnená za hlavou cvičiaceho.)
Bolesti veľmi dobre upokojí magnetoterapia.
V mnohých prípadoch je na liečbu použitá fixácia hrudníka do tak zvaného korzetu. Liečba je dlhodobá, komplexná a vyžaduje erudíciu lekára a trpezlivosť pacienta.