Nachádzate sa: Úvod > Ideálny pomocník > Elektronická čítačka kníh > Elektronické knihy na Slovensku

Elektronické knihy na Slovensku

Elektronické knihy sú v súčasnosti jedna z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí, hlavne po vydaní Kindle 3 americkým Amazonom na jeseň minulého roka. Tento nový trend postupne dorazil aj na Slovensko a v tomto článku si povieme, ako je to s možnosťou nákupu a čítania elektronických kníh na Slovensku. V pokračovaní sa potom pozrieme na čítačku Bookeen Cybook Orizon ponúkanú kníhkupectvom Martinus.

Čo je elektronická kniha?

Podľa Oxford Dictionary of English je elektronická kniha (alebo ebook) "elektronická verzia tlačenej knihy", existujú však aj knihy, ktoré žiadnu tlačenú verziu nemajú. Elektronická kniha je teda text knižného rozsahu a formátu vydávaný elektronicky pre počítače, prenosné zariadenia a v poslednej dobe stále populárnejšie čítačky kníh.
Elektronická kniha sa od tej klasickej líši nie len svojou formou ale hlavne distribúciou. Elektronické knihy sú samozrejme distribuované elektronicky, po ich zakúpení si ich môžete ihneď stiahnuť, poslať na email alebo priamo do zariadenia. Amazon napríklad umožňuje nákup elektronických kníh priamo zo svojich čítačiek s okamžitým doručením.

Čo je čítačka?

Čítačka elektronických kníh je špecializované elektronické zariadenie určené a prispôsobené na čítanie kníh. Vyznačuje sa väčšinou kvalitným čiernobielym displejom (E-Ink), malými rozmermi (displej typicky okolo 6") a nízkou váhou. Ide o lacné jednoúčelové zariadenie, na ktorom sa knihy čítajú naozaj pohodlne, práve to určite stojí za veľkým úspechom čítačiek v súčasnosti.

Ak vás zaujíma čítačka Amazon Kindle 3, pozrite si článok obsahujúci prvé dojmy z tejto čítačky a návod, ako si ju objednať priamo z USA.

Čo je DRM?

DRM je spôsob ochrany elektronických dát, ktorý síce napríklad v hudobnom priemysle ustupuje, na poli elektornických knih však doslova chytil druhý dych. V praxi to znamená, že ak si kúpite knihu v nejakom online obchode, daná kniha bude chránená tak, aby sa dala používať len na špecifickom zariadení. Obchody si tak viažu zákazníkov na používanie nimi ponúkaných produktov. Slovenské internetové obchody používaju Adobe DRM a Wooky. Kúpiť si elektronickú knihu bez nejakej ochrany je na Slovensku skoro nemožné. Na porovnanie Amazon predáva knihy nie len s DRM (AZW formát) ale aj v nechránenom MOBI formáte. Veľké množstvo elektronických kníh je možné legálne získať aj zadarmo a bez DRM, viac o tejto téme v osobitnom článku.

Elektronické knihy na Slovensku

Obchody s elektronickými knihami budem hodnotiť z pohľadu vlastníka špecializovanej čítačky, tieto zariadenia majú perspektívu a odštartovali veľký predaj elektronických kníh. Nepredpokladám veľkú skupinu zákazníkov čítajúcich elektronické knihy v počítači alebo telefóne, je to predsa len hrozne nepohodlné. Čítanie elektronických kníh má okrem špecializovanej čítačky zmysel na tablete, aj keď napríklad na displeji iPadu na priamom slnku na rozdiel od Kindle neuvidíte vôbec nič, na držanie v ruke je priťažký a často aj priveľmi hreje. Spomínaná špecializovaná čítačka je ideálna.
Elektronické knihy v súčasnosti predávajú na Slovensku on-line kníhkupectvo Martinus, MB Entertainment prostredníctvom projektu RajKníh a vydavateľstvo Ikar prostredníctvom svojho projektu Ibux.

Ibux

Ibux je projekt vydavateľstva Ikar, ktorý ponúka predaj výhradne len elektronických kníh. V ponuke nájdete knihy v slovenskom a českom jazyku, niektoré knihy sú ponúkané zadarmo, kniha Dievča, ktoré sa hralo s ohňom od Stiega Larssona, ktorú som si vybral na porovnanie cien, stojí 9.90€. Platba je možná pomocou platobnej karty alebo sms.
Knihy zakúpene v Ibux je možné čítať výhradne v softvérovej čítačke Wooky, ktorá je dostupná pre platformy Windows, Windows Mobile, Android, iOS a Symbian. Zakúpené knihy sa ukladajú do vašej knižnice, ku ktorej Wooky pristupuje pomocou vašich prihlasovacích údajov. Nákup kníh je možný aj priamo z Wooky. Používanie Wooky je v počítači celkom pohodlné, softvérová čítačka od Amazonu (Kindle for PC) je však na vyššej úrovni.
Zakúpenú knihu nie je možné používať mimo Wooky, teda s Kindle 3 ani žiadnou u nás predávanou čítačkou žiaľ nepochodíte. Predaj vlastnej čítačky elektronických kníh plánuje Ibux spustiť v lete.


RajKníh

Projekt RajKníh je prevádzkovaný spoločnosťou MB Entertainment a v mnohých ohľadoch sa podobá Ibuxu, či už sa jedná o možnosti platby, sortiment kníh alebo aj ceny (Dievča, ktoré sa hralo s ohňom od Stiega Larssona za 9.95€), podľa dostupných informácií je však na trhu dlhšie ako Ibux. Čítanie zakúpených kníh je možné taktiež výhradne prostredníctvom Wooky so všetkými súvisiacimi obmedzeniami pre vlastníkov elektronických čítačiek.

Martinus

Kníhkupectvo Martinus a jeho elektronických obchod s knihami je všetkým určite dobre známy. Pred časom pribudla v ponuke toho obchodu možnosť nákupu elektronických kníh a ako v jedinom online obchode na Slovensku aj možnosť zakúpiť si špecializovanú čítačku, v ponuke je dokonca viacero modelov.
Sortiment kníh je podobný ako v prípade Ibux alebo RajKníh, v ponuke taktiež nenájdete cudzojazyčné tituly. Knihu Dievča, ktoré sa hralo s ohňom od Stiega Larssona, v Martinuse nenájdete, predávajú sa prevažne slovenské tituly (zahraničné prevažne len od vydavateľstva Fragment). Elektronické knihy sú vždy lacnejšie ako papierové, rozdiel ceny sa pohybuje od typických 2€ až po občasné 10€. Platba je možná platobnou kartou a prostredníctvom sms, zakúpené knihy sú chránené pomocou Adobe DRM a dostupné vo formátoch EPUB a PDF, nájde sa však aj pár knih bez obmedzujúcej ochrany.

Záver

Vo všetkých troch internetových obchodoch prevládajú slovenské a české tituly, pomaly sa však objavujú aj preklady od známejších zahraničných autorov, cudzojazyčné tituly by ste však hľadali márne. Ibux a RajKníh sú vhodné skôr pre ľudí, ktorí nevlastnia žiadnu čítačku a preferujú domáce tituly prípadne preklady známejších autorov (aj keď ponuka je dosť obmedzená). Ponuka titulov v kníhkupectve Martinus je podobná, spôsob ich distribúcie ich však robí univerzálnejšími a okrem softvérových čítačiek použiteľnými aj v špecializovaných čítačkách predávaných týmto kníhkupectvom (a po troche snahy aj vo všetkých čítačkách)

Pre používateľov vlastniacich inú čítačku ako tie predávané Martinusom nemajú slovenské online obchody s elektronickými knihami veľký zmysel, rovnako ako pre ľudí preferujúcich zahraničné a cudzojazyčné tituly. Pre túto cieľovú skupinu je výhodnejšie použiť české internetové obchody s elektronickými knihami prípadne Amazon.

Mohlo by vás zaujímať:
Amazon Kindle 3: prvé dojmy
Ako bezplatne získať knihy a noviny pre Kindle
Ako jednoducho prenášať články z webu do Kindle

Zdroj:http://www.kulman.sk