Nachádzate sa: Úvod > Ideálny pomocník > Môj príbeh > Po nehode ochrnula, teraz otvorila fitnescentrum pre postihnutých

Po nehode ochrnula, teraz otvorila fitnescentrum pre postihnutých

 Krutý osud dokáže mnohých psychicky ubiť, iných aj zdravo nakopnúť. Z bývalej zdravotnej sestry Márie Lamperovej (44) sa stala podnikateľka na vozíčku.

Mária vo vlastnom fitnescentre pravidelne cvičí.
 

Takmer dvadsať rokov pracovala Mária Lamperová ako zdravotná sestra, práca v breznianskej nemocnici ju však nedokázala uživiť. Lepšiu budúcnosť spájala so zárobkom v Rakúsku, kde sa jej jedna z ciest stala osudnou. Náraz do odstaveného auta pri ceste mal fatálne následky. „Moja kolegyňa bola na mieste mŕtva, ja som prežila s poranením chrbtice a miechy. Musela som sa zmieriť s tým, že zostanem na invalidnom vozíčku,“ spomína na nešťastný rok 2004, ktorý navždy zmenil jej životné hodnoty.

Vyrovnanie


Mamičke, ktorá sa sama starala o vtedy desaťročnú dcérku, sa v zlomku sekundy zrútili všetky plány ako domček z karát. Napriek tomu niesla svoj údel neuveriteľne statočne a racionálne. Sama tvrdí, že inú možnosť ani nemala. „Čo sa týka psychiky, vyrovnať som sa s tým musela hneď. Nebol čas trápiť sa premýšľaním nad sebou a prežívať depresie. Musela som riešiť čo ďalej, aby netrpela moja dcéra,“ vracia sa do kritických dní. Ešte z nemocničného lôžka riešila akútne veci a bola to paradoxne ona, ktorá povzbudzovala svoje najbližšie okolie.

Nadovolenke v Tunisku niekoľko dní pred nehodou, ktkoroá navždy zmenila jej život

 


„Ak ide o vyrovnanie, tak to bola len otázka financií. V zahraničí som si nestihla nič zarobiť, žila som v prenajatom byte. Zrazu som nemala prácu, úspory, jednoducho som ostala na nule. Počiatočné obdobie bolo najmä o peniazoch,“ hovorí žena, z ktorej sa stala v mladom veku invalidná dôchodkyňa a napokon aj užívateľka mestského bezbariérového bytu.

Odvážne rozhodnutie

Spočiatku bola na liečení v Kováčovej, ktoré však podľa jej slov neprinieslo zásadné výsledky. „Zmenilo sa to až v súkromnom rehabilitačnom centre v maďarskom Šoprone, kam som šla opakovane trikrát po sebe. Z fi nančných dôvodov som si už však viac návštev nemohla dovoliť,“ vysvetľuje Mária. V každom prípade pochopila, že pomalé krôčiky k zlepšeniu zdravotného stavu môže urobiť len pomocou pravidelného cvičenia.

 Čo to bude? Mária sa bez problémov stíha obracať aj za barovým pultom.

„Keďže doma som na to nemala podmienky, rozhodla som sa vybudovať túto prevádzku s bezbariérovým prístupom. Mala by slúžiť nielen pre postihnutých, ale aj pre širokú verejnosť s možnosťou masáží,“ opisuje účel špecializovaného fi tnescentra. Do prevádzky malo byť uvedené na jeseň, napokon ho otvorila až 5. januára tohto roka. „Najskôr som absolvovala školenia kvôli dotácii cez úrad práce, a keď už bolo všetko vybavené, neboli mi odovzdané priestory, ktoré som si pôvodne vybrala. Nájsť iné adekvátne miesto na prízemí v Brezne nie je jednoduché, preto sa to časovo natiahlo,“ vysvetľuje.

Dodnes sa súdi


Na rozbeh vysnívanej posilňovne síce dostala podporu 9 300 € z európskych fondov pre začínajúcich živnostníkov s telesným postihnutím, zvyšok už však ležal len na jej pleciach. „Najhoršie bolo, že sa práce natiahli až do zimy. Dva mesiace, kým sa prerábal interiér, som musela platiť nájom. Skúšala som zohnať nejakých sponzorov, ale vždy som sa dočkala odpovede, že je kríza. Ostáva mi už len dúfať, že sa mi to tu dobre rozbehne,“ hovorí Mária Lamperová. Od fi nancií sa budú odvíjať aj ďalšie plány ohľadom dovybavenia fi tnescentra. „Určite by sa zišlo polohovacie ležadlo, aby sem mohli chodiť za klientmi fyzioterapeuti alebo malí pacienti s detskou mozgovou obrnou na hodiny cvičenia. Nápadov je viac, v každom prípade sa zariadim podľa záujmu klientov,“ plánuje podnikateľka na vozíčku.

Cvičenie pomáha Márii zlepšiť si zdravotný stav a prináša jej radosť.

Hoci sa na tragickú autonehodu snaží zabudnúť, jednoduché to nebude. Jej snaha dovolať sa pravdy totiž pripomína búšenie hlavou proti múru. „S vodičom auta, v ktorom som šla, sa stále súdim o odškodné. Teraz to bude už šiesty rok a stále sa to naťahuje. Som z toho veľmi sklamaná,“ netají sa pani Mária.

 

Zdroj: www.zivot.azet.sk