Nachádzate sa: Úvod > Liečba > Liečitelia > Diagnózu číta z tváre: Liečiteľ pomohol i párom, ktoré chceli bábätko

Diagnózu číta z tváre: Liečiteľ pomohol i párom, ktoré chceli bábätko

Pomáha s najrozmanitejšími fyzickými i psychickými ťažkosťami a stará sa aj o prevenciu. Petr Bílý tvrdí, že ťažšie je liečiť človeka než jeho chorobu.

Petr Bílý: Konzultant v oblasti zdravia a psychodiagnostiky hovorí, že ku každej chorobe treba pristupovať individuálne.

Diagnostika tváre: Najvrchnejšia časť tela je bohatým zdrojom informácií o celkovom stave človeka.

Oči sú vraj bránou do duše. Aj z tváre môžeme vyčítať takmer všetko. Odborníkom v tejto oblasti je liečiteľ Petr Bílý. „Číňania mali tisícky rokov na to, aby dali dokopy poznatky o ľudskej tvári a jej prepojení s ostatnými časťami tela,“ hovorí.

Cieľom je predchádzať

Od štyroch rokov cvičil karate. Hoci toto bojové umenie má svoje korene na japonskom ostrove Okinawa, mnohí jeho majstri ovládali aj čínske liečiteľské techniky. Niektoré bojové štýly využívajú poznatky o energetických dráhach ľudského tela, ako sú napríklad meridiány. Petr Bílý chcel popri fyzickom cvičení rozvíjať aj duchovné aspekty svojho tela.

Po skončení štvorročného štúdia čínskej medicíny Univerzity Guang Ming Peking v Prahe každoročne pobudol v Číne a spoznával tajomstvá starej ázijskej múdrosti priamo pri zdroji.

„Najskôr som chodil do Pekingu s mojimi pražskými učiteľmi. No tak sa mi tam zapáčilo, že som sa tam začal vracať aj sám. Mal som pocit, akoby som prichádzal domov - tamojšie uličky, príroda, všetko mi bolo dôverne blízke,“ prezrádza. „Spoznal som čikung, tradičné čínske cvičenie, a mnohé ďalšie zložky čínskej medicíny,“ dodáva útly tridsaťšesťročný muž.

Vyžaruje z neho spokojnosť a pohoda. „Číňania majú korelačné myslenie, v ich ponímaní sveta všetko so všetkým súvisí. Výhodou čínskej medicíny je, že dokáže zistiť veci, ktoré sa u vás ešte fyzicky neprejavili,“ vysvetľuje.

V dávnych časoch mala v Číne každá bohatšia rodina svojho lekára. Odmenu však nezískal, keď niekoho vyliečil, ale ak dokázal členov rodiny udržať pri zdraví.

"Staral sa o prevenciu: keď niekto z rodiny ochorel, nezaplatili mu, lebo neustrážil jeho zdravotný stav. Fungovalo to opačne ako u nás - na Západe sa mnohí ľudia začnú zaoberať svojím zdravím až vtedy, keď sa u nich objavia vážne príznaky,“ opisuje Petr Bílý. Dodáva, že nie je problém liečiť chorobu.

„Zväčša je problém liečiť človeka, zmeniť jeho názory, postoje k životu, k sebe. Mnohí totiž pod spoločenským tlakom nedbajú na svoje zdravie, chodia do práce so zápalom priedušiek a s inými chorobami namiesto toho, aby si dopriali domácu liečbu,“ upozorňuje.

Druhým extrémom sú ľudia, ktorí sa až príliš venujú sami sebe, každú zmenu na tele vnímajú až s extrémnymi obavami. „Ako povedal Budha, keď napnete strunu príliš, praskne, keď málo, tak nehrá. Ja dodávam, že každý môže hrať inak, jeden rock, druhý pop, ale musí hrať. Takže treba poznať mieru a rešpektovať individualitu človeka.“

Napísané v tvári

V príjemných priestoroch v bratislavskom Ružinove ho navštevujú klienti rôznych vekových kategórií s najrozličnejšími problémami. „Pri malom dieťati idem hneď na štyri, aby som ho vnímal celkovo - čo vyžaruje z jeho očí, ako sa pohybuje a podobne. O čínskych praktikoch sa hovorí, že vás prečítajú zo všetkého - čo z vás vyžaruje, z tváre, chytia vás, ovoňajú…“ vysvetľuje.

Aj on chorému urobí najprv kompletnú diagnostiku z otvoreného rozhovoru o ťažkostiach i spôsobe života. O zdravotnom i psychickom stave mu veľa napovie tiež pulz i detaily tváre.

Práve najvrchnejšia časť tela je bohatým zdrojom informácií o celkovom stave človeka. „Z farby pleti, ak ju neskrýva mejkap, z každej zmeny na tvári, z fliačika či vyrážok viem určiť stav určitého orgánu. Ekzém na viečkach súvisí so slezinou, kútiky poukazujú na problémy so žalúdkom.

Ak je niekto vyhádzaný pri nose, môže mať problémy s hrubým črevom, pupienky na spodnej sánke naznačujú problémy so žalúdkom. Vlasy zase zodpovedajú obličkám.

Ak vypadávajú alebo stratili lesk, problém môže byť aj s pľúcami - takže niekedy stačí prestať fajčiť a vlasy sa rozjasnia,“ vymenúva. Po kompletnej diagnostike aktivizuje na tele energetické body a odporučí vhodné stravovanie, často špeciálnu detoxikačnú kúru.

Čítajte viac:
Prečo sa pri Devíne býva lepšie ako v Petržalke? Liečiteľ má odpoveď

Oči sú bránou

„Prvé, čo som sa naučil, bolo, že máme pozrieť do očí a zistiť, či má človek šen - ducha, iskričku v oku. Na deťoch hneď vidno, či sú ich oči živé, alebo zastreté, akoby ponorené do hmly. Vtedy je problém.“

Oči sú vstupnou bránou k akémukoľvek kontaktu a asi každý z nich vie kadečo vyčítať. Pohľad odborníka na morfológiu tváre Petra Bíleho je však ešte prenikavejší.

„Vy máte šen, len ste trochu unavená. Vo vašich očiach sa zračí smútok, zrejme zo sklamania vo vzťahu. Takýto typ smútku sa zväčša týka len dvoch oblastí - vzťahu alebo celkovo spokojnosti so svojím životom, ale nie pracovným. Na zafarbení bielok vidím, že ste boli nedávno chorá a súviselo to s pľúcami,“ triafa presne náš spoločník.

Petr Bílý hovorí, že odborník na starú čínsku medicínu si pomáha intuíciou, praxou a zákonitosťami overovanými stovkami rokov. „Na každom praktikovi záleží, ako s informáciami, ktoré o človeku získa, naloží a čo mu odporučí. Veľa problémov súvisí s jedlom a emóciami - tie sa v čínskej medicíne nazývajú vnútorné príčiny chorôb,“ dodáva.

Individuálny prístup

Pokiaľ ide o prax, bratislavský liečiteľ zdôrazňuje individuálny prístup. U každého človeka môže mať bolesť hlavy na tom istom mieste rôzne príčiny. Aj preto by sme mali byť mimoriadne opatrní pri čerpaní všeobecných informácií z bežne dostupných zdrojov.

„Navštívila ma pani, ktorá trpela zápalmi. Prečítala si o zdravých účinkoch zázvorového čaju a pila ho niekoľko mesiacov. Lenže zázvorový čaj zahrieva organizmus a keď máte zápal, môže jeho pitie skôr uškodiť.

Tak ako mätový čaj ochladzuje, a preto je vhodný skôr na leto. Niekedy si však prechladnutí ľudia dajú zázvorovo-mätový čaj s citrónom, a to je šialená kombinácia - zázvor otepľuje, mäta ochladzuje a citrón uzatvára póry, preto sa nevypotíte. Takže pozor na to, čo je zdravé, ku každému problému treba pristupovať individuálne,“ upozorňuje Petr Bílý.

Pomáha s najrozmanitejšími fyzickými i psychickými ťažkosťami, ale za trinásť rokov praxe v oblasti čínskej medicíny získal mnohých stálych klientov a stará sa aj o ich prevenciu.

„Posledný rok som pomohol mnohým párom, aby počali dieťa. Bolo ich oveľa viac, než za celú moju prax,“ spokojne sa usmieva. „Tie deti postupne začínajú prichádzať na svet. Je to krásny pocit, keď dostanem takúto radostnú správu.“

Zdroj:http://www.pluska.sk