Nachádzate sa: Úvod > Liečba > Prevencia ochorení > Prevencia ochorení prenášaných kliešťami

Prevencia ochorení prenášaných kliešťami

Na Slovensku sa vyskytuje okolo dvadsať druhov kliešťov, pričom päť druhov je schopných prenášať rôzne vírusy, baktérie či parazity. Najznámejším a epidemiologicky najnebezpečnejším z nich je kliešť obyčajný, Ixodes ricinus, ktorý napáda viac ako dvesto druhov živočíchov.

Na ľudí a zvieratá prenáša najmä vírus európskej kliešťovej encefalitídy a baktérie vyvolávajúce lymskú boreliózu a tularémiu. Jedná sa o choroby mnohokrát končiace s ťažkým zdravotným postihnutím a vo výnimočných prípadoch aj smrťou.

Kliešť obyčajný je rozšírený po celom Slovensku v listnatých a zmiešaných lesoch s bohatým krovinovým porastom, ale aj v mestských parkoch do nadmorskej výšky 600 až 800 metrov. V posledných rokov však bol zaznamenaný jeho výskyt aj v nadmorskej výške okolo 1000 metrov. Slovensko patrí spolu s Českom, Rakúskom, Maďarskom či Poľskom k oblastiam s vysokým výskytom kliešťov, pričom endemických oblastí s kliešťovou encefalitídou a iných ochorení asociovaných s kliešťovou nákazou je u nás pomerne veľa.

Jedným z ochorení, ktoré sú verejnosti menej známe, podľa humánnej  parazitologičky RNDr. Anny Totkovej, PhD., z Ústavu lekárskej biológie, genetiky a klinickej genetiky FN a UNB,  LF UK,  ktoré prenášajú prevažne kliešte rodu Ixodes je babezióza. Ochorenie vyvolávajú krvné protozoa rodu Babesia. Ide o zriedkavú nákazu ojedinele opisovanú na všetkých kontinentoch sveta. Babesia divergens a Babesia bovis sa vyskytujú v Európe (Juhoslávia, Belgicko, Francúzko, Anglicko, Rusko) a Babesia microti na východe USA, v Kanade a Japonsku. Sú to parazity zvierat, najmä cicavcov. Rezervoárom sú [Prevencia ochorení prenášaných kliešťami] synantrópne hlodavce. Človek sa nakazí prisatím infikovaného kliešťa alebo vtrením rozdrveného kliešťa do odreniny, prípadne do spojovky. Babezióza spôsobená druhmi Babesia divergens a Babesia bovis je zriedkavé ochorenie s rýchlym priebehom, často sa končí letálne.  Prejavuje sa podobne ako malária a to horúčkou (40°C), anémiou, žltačkou, bolesťami vo svaloch, kĺboch, zväčšením pečene a sleziny. Z ďalších klinických prejavov sú to bolesti hlavy, vracanie, zápal očných spojiviek, zmnoženie leukocytov, potenie, vyčerpanosť a celková slabosť. Ohrození sú najmä pacienti, ktorí nemajú slezinu. Nákaza je u nich častejšia a majú napadnutých až 80% červených krviniek. Pacienti zomierajú na zlyhanie obličiek. U pacientov so zdravou slezinou je nákaza menej častá a napadnutých je menej ako 5% erytrocytov. Veľmi ohrozenou skupinou sú pacienti s AIDS a malígnymi procesmi. Inkubačný čas trvá 10 – 20 dní od cicania kliešťa. U jedincov s normálnou funkciou imunitného systému môže babezióza prebehnúť bezpríznakovo. Je preto pravdepodobné, že babeziózy sa vyskytujú v populácii častejšie, ale zostávajú skryté pod chybnými diagnózami. Preto sa pri diagnostike musí pozornosť sústrediť aj na tieto parazity, najmä pri vyšetrovaní krvného obrazu u ľudí, ktorí nemajú slezinu. Vzhľadom na prenos je najúčinnejšou prevenciou boj proti kliešťom, ktoré ochorenie prenášajú, ako aj ochrana proti prisatiu kliešťa. Preto pri prechádzkach prírodou by sme mali mať oblečenie svetlej farby, dlhé nohavice, rukávy a celú obuv. Nesmieme zabúdať ani na používanie ochranných repelentných prípravkov.

Pri objavení kliešťa na tele je rozhodujúcim úkonom  jeho včasné a správne odstránenie. Kliešťa v nijakom prípade nechytáme a nevyberáme holými prstami, pretože pri jeho rozdrvení sa môže ten, kto kliešťa vyberá ľahko infikovať.Neodporúča sa ani kliešťa natierať rôznymi masťami, vazelínou či olejom, ako hovorí doktorka Totková pretože dýchacie otvory, ktoré má za posledným párom nôh sa upchajú a kliešť sa začne dusiť. Pri podráždení či dusení začne vylučovať do rany sliny, ktoré môžu obsahovať patogénne  mikroorganizmy (vírusy, baktérie, parazitické prvoky a i). Tým sa zvyšuje riziko nákazy. Kliešťa možno z rany vybrať kývavým pohybom na ktorúkoľvek stranu. Nikdy nie otáčaním vpravo či vľavo, pretože rypáčik (hypostóm) má spätne orientované zúbky, ktoré sťažujú jeho vybratie z rany. Po vybratí kliešťa sa miesto rany dôkladne dezinfikuje.

V súčasnosti sa na slovenský trh uvádza moderná zdravotnícka pomôcka ATIX na bezpečné odstraňovanie kliešťov. Prípravok je v sprejovej forme a svojím silným kryogénnym účinkom kliešťa zmrazí, čím dôjde k uvoľneniu jeho ústneho ústrojenstva. Vďaka tomu sa obmedzí prenos patogénnych mikroorganizmov na hostiteľa. Špeciálne vyvinutá pinzeta,  ktorá je súčasťou balenia, následne umožní kliešťa jednoducho odstrániť

Zdroj:http://www.zdravie.sk