Nachádzate sa: Úvod > Liečba > Prevencia ochorení > Starším ľuďom klesne riziko nepríjemného ochorenia: Na pásový opar je už očkovacia látka

Starším ľuďom klesne riziko nepríjemného ochorenia: Na pásový opar je už očkovacia látka

Proti pásovému oparu, ktorým aj na Slovensku trpia tisíce ľudí, je už očkovacia látka. 

Nová vakcína sa môže využívať na očkovanie ľudí vo veku 50 rokov a starších a slúži na prevenciu rozvoja pásového oparu a postherpetickej neuralgii – dlhodobej bolesti nervov, nasledujúcej po pásovom opare. TASR o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v B. Bystrici Mária Tolnayová.

Takmer všetky osoby vo veku nad 50 rokov majú riziko vzniku pásového oparu, obzvlášť pri zvyšujúcom sa veku. Možnosť vakcinácie je možnosťou prevencie tohto ochorenia, ktoré negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Vakcína sa ale nedá použiť k liečbe už prítomného ochorenia.


Pásový opar

Bolestivé, nepríjemne svrbiace a dlhšie trvajúce ochorenie herpes zoster (HZ), či ľudovo pásový opar, spôsobuje každoročne bolesť a trápenie miliónom ľudí na svete.

Na vzniku pásového oparu sa podieľa vírus pásového oparu, resp. ovčích kiahní (varicelly). Tento prechádza po prekonaných ovčích kiahňach pozdĺž nervových vlákien do blízkosti miechy. Tam môže nepozorovane prebývať. Reaktivácia týchto vírusov, ktoré v tele ostali, potom vedie k pásovému oparu, ktorý sa vždy obmedzuje na oblasť zabezpečenú postihnutými nervami. Postihuje najmä dospelých a máva veľmi nepríjemný priebeh. Prvé príznaky môžu byť nešpecifické, napríklad bolesti v oblasti hrudníka. Občas sa objaví pásový výsev až po niekoľkých dňoch.

Postihnutá lokalita sa prejavuje výraznou bolestivosťou. Ako napovedá už samotný názov, pásový opar charakterizujú pľuzgieriky a vyrážky v pásovom usporiadaní. Rozhodne nejde len o kozmetický defekt, pupáčiky nie sú iba nevzhľadnými a obťažujúcimi útvarmi, ale bolia, pretože sa nachádzajú pozdĺž nervových zakončení. Lekári sa najčastejšie stretávajú s kožným prejavom pásového oparu na hrudníku, ale doslova aj v oblasti pásu.

Zdroj:http://www.cas.sk