Nachádzate sa: Úvod > Móda > Chorí a napriek tomu slávni > Chorú dušu malo veľa slávnych: Ktoré celebrity skončili v blázinci?

Chorú dušu malo veľa slávnych: Ktoré celebrity skončili v blázinci?

Napriek tomu, že boli  a sú slávni, osud sa s nimi nemaznal a vybral si krutú daň. Ktoré celebrity skončili v starostlivosti psychiatrov?

Desať rokov od smrti Heleny Růžičkovej († 67) vyšlo najavo, že charizmatická herečka skončila v blázinci! V 70. rokoch vystúpila na javisko opitá, odviazala sa a posielala komunistov do patričných miest. Po afére sa zrútila a zdržiavala sa na psychiatrii.
"Za komunistov mala obrovské problémy. Nesmela hrať a nakoniec ju odstavili tak, že ju šupli do blázinca. Potom ju nútili, aby predávala zeleninu," potvrdil jej dlhoročný priateľ Václav Glazar (67). Kto z ďalších českých hviezd sa ocitol v starostlivosti psychiatrov?

Vladimír Menšík († 58)

Pri nakrúcaní filmu Ťažní ptáci v roku 1983 sa herec zavrel na toalete a odmietal sa ďalej na filme podieľať. "Prišlo  mu veľmi zle a bol úplne mimo. Zavolali aj jeho ženu Olinu a všetci spoločne nechali Láďu odviezť do nemocnice k doktorovi Plzákovi na oddelenie pre choromyseľných. Vzali mu tam šnúrky od pyžamových nohavíc i všetky jeho lieky," popísala vo svojej knihe celú udalosť Alena Horáková-Fonová, organizátorka jeho zájazdových predstavení. A údajne aj jeho milenka. "Keď ho pustili po mojom príhovore u ošetrujúceho lekára po čase domov, snažila som sa mu pomôcť prekonať tú hrôzu, že ho ktosi nechal odviezť do blázinca medzi ľudí, ktorí užívali drogy," dodala. Pre Menšíka to bolo také ponižujúce, že na otrasný zážitok do smrti nezabudol.

 

 

 Miloš Kopecký († 73)

Celý život sa potýkal s maniodepresívnou psychózou, častokrát tak končil aj v blázinci. "Tú chorobuspúšťali úplné maličkosti. Išlo o úplne bežné drobné konflikty, neskôr sa pridávali záležitosti súvisiace s pubertou našej dcéry. Tiež mával pocit, že nemá dostatok práce a že sa rodina ocitne v materiálnej núdzi," prezradila hercova manželka Jana. V najhoršom štádiu choroby ležal Kopecký celé dni v posteli. Nedokázal spať, jesť, hýbať sa. Dokonca chcel spáchať samovraždu. Jednu zo svojich mileniek vraj oslovil s plánom spoločného odchode zo sveta. Chcel, aby sa otrávili. Na skok z okna vraj bol podľa vlastných slov príliš veľký zbabelec.

 

 

 

 Miroslav Macháček († 68)

Po absolutóriu konzervatória získal angažmán vo Východočeskom divadle v Pardubiciach. Bol však obvinený z nepriateľskej činnosti a musel divadlo opustiť. Vzápätí s ním bol rozviazaný aj pracovný pomer na DAMU, kde učil. A to bola pre neho posledná kvapka. Rozhodol sa spáchať samovraždu. Našťastie neúspešne a skončil v blázinci. Tam sa ale počas života nepravidelne vracal. Napríklad počas normalizácie, kedy sa stal nepriateľom režimu, sa nechal účelovo hospitalizovať v psychiatrickej liečebni v pražských Bohniciach.

 

 

 

 

 


Daniel Hůlka (45)

Aj spevák, ktorý sa pýši Zlatým slávikom, musel vyhľadať odbornú pomoc. Aby mal pokoj, vybral si jednu z moravských psychiatrických liečební. Bol na pokraji zrútenia. Bol hospitalizovaný na bežnej izbe s ďalšími dvoma pacientmi. "Cítil som, že potrebujem pauzu. Náročný divadelný projekt, do toho série vianočných koncertov," objasnil svoj nervový kolaps spevák , ktorý v tej dobe žil so speváčkou Šárkou Vaňkovou.

 

 

 

 

 Petr Muk († 45)

Spevák celý život bojoval s ťažkými depresiami. Psychiatriu navštevoval niekoľkokrát do roka, dokonca jeden čas podstupoval aj liečbu pomocou elektrošokov. Posledné štyri roky svojho života užíval lítium. Nikdy sa ale nevyliečil a zákernej choroby sa nezbavil. Jeho smrť bola zbytočná, zaspal a vdýchol zvratky.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:www.casprezeny.azet.sk