Nachádzate sa: Úvod > Móda > Chorí a napriek tomu slávni > Slávny hudobný skladateľ Bedřich Smetana

Slávny hudobný skladateľ Bedřich Smetana

Bedřich Smetana je autorom svetoznámeho symfonického diela Má vlast, opier Hubička, Libuše alebo Prodaná nevěsta.

Na svet prišiel v českej Litomyšli 2. marca 1824. Hoci na husle hral od piatich rokov, jeho otec pre jeho hudobné nadanie nemal pochopenie. Smetana absolvoval gymnázium v Plzni a potom odišiel za prácou do Prahy, kde sa živil ako učiteľ hudby. V tom období začal aj komponovať. V roku 1848 založil vlastnú hudobnú školu a oženil sa. Roky 1856 až 1861 boli pre neho veľmi šťastné - strávil ich vo švédskom Göteborgu, kde našiel pozorné a prajné obecenstvo. Tu sa venoval dirigovaniu a komponovaniu. Po návrate do Prahy musel čeliť nielen finančným problémom, ale aj neprajnosti v umeleckých kruhoch.
Úspech mu zaistilo až uvedenie opery Braniboři v Čechách a Prodaná nevěsta. Získal pozíciu dirigenta orchestra Dočasného (Prozatímního) divadla v Prahe, ale pokoja sa nedočkal, bol nútený čeliť kritike, ktorá spochybňovala jeho vlastenecké a umelecké zmýšľanie.

Tragédia v roku 1874
V roku 1874 ho postihla strašná tragédia – v dôsledku nervového ochorenia ohluchol na jedno ucho. Onedlho uprostred tvorivých síl stratil sluch úplne. Aktívneho pôsobenia sa musel vzdať. Jeho nádej na vyliečenie sa nenaplnila, napriek tomu tvoril v ústraní v Jabkeniciach, kde žil s rodinou svojej dcéry. Z tohto obdobia pochádzajú jeho ďalšie diela. Sú to opery Tajemství, Hubička, Čertova stěna, dve sláčikové kvartetá, klavírne cykly Sny a České tance. Už úplne hluchý dokončil cyklus šiestich symfonických básní Má vlast.V roku 1881 sa dočkal otvorenia Národného divadla v Prahe, kde uviedli jeho operu Libuše a ktorú obecenstvo aj kritika prijala s neobyčajným nadšením. Naďalej sa venoval tvorbe napriek tiesnivému poznaniu, že zhoršenie zdravotného stavu nie je vylúčené.

Začiatkom roku 1884 bola rodina nútená umiestniť ho do ústavu pre duševne chorých v Prahe. Tu zomrel 12. mája 1884 vo veku iba 60 rokov.

Zdroj:http://www.teraz.sk