Nachádzate sa: Úvod > Móda > Pre chorých i zdravých > Móda pre vozičkárov

Móda pre vozičkárov

  

Tak jednoduchý úkon ako obliekanie, je pre zdravú populáciu samozrejmosťou.  Pre osoby so zníženou pohyblivosťou, po úrazoch alebo s chronickým ochorením pohybového aparátu, sa však i obliekanie môže stať neraz ťažko zvládateľnou prekážkou.
Práve takzvaná adaptibilná móda prispôsobená potrebám, požiadavkám a možnostiam hendikepovaných uľahčuje túto každodennú “obliekaciu tortúru” zvyšujúc tak sebestačnosť vozičkárov v rámci bežného života.
Predovšetkým nohavice prispôsobené potrebám zdravotne oslabených sa po celom svete tešia čoraz väčšiemu záujmu. V ostatnom období takéto oblečenie už nie je k dostaniu výlučne “za morom”, ale je pomerne bežne dostupné  i v európskych krajinách ako Nemecko, Francúzsko, Španielsko a ďalšie. Na náš trh ho distribuuje napr. česká spoločnosť “Adaptia – móda, která sedí”. Je jednou z firiem, ktoré na  československý trh dodávajú široký sortiment kvalitného oblečenia pre vozičkárov i vozičkárky. U takto prispôsobených nohavíc je samozrejmosťou predovšetkým vysoký sed, predĺžená dĺžka nohavíc prispôsobená osobám sediacim vo vozíku a neopomenuteľným detailom je tiež zapínanie zohľadňujúce obmedzenú funkčnosť resp. možnosť úchopu hendikepovaného pri postihnutí horných končatín.
Nohavice sú na prvý pohľad úplne na nerozoznanie od bežných nohavíc, ale sedia proste inak: už nikdy viac holý driek, krátke nohavice v sede “vyskakujúce” nad členky či nedostatočné rozopínanie zipsu. Adaptibilnej móde sa jednoducho darí skĺbiť funkcionalitu, kvalitu a estetickosť oblečenia zároveň.  Z vlastnej skúsenosti vozičkárky môžem potvrdiť, že nohavice si vyskúšate raz a už viac nebudete chcieť siahnuť po tých štandardných bez adaptibilného strihu… :o)

Viac informácií k dispozícii na webe adaptia.cz.

zdroj : http://www.vozickar.sk/moda-pre-vozickarov/