Nachádzate sa: Úvod > Ponuky pre invalidov > Rýchle rady > Rady a tipy, aby boli uteráky mäkké a voňavé

Rady a tipy, aby boli uteráky mäkké a voňavé

Možno to aj vy poznáte: periete, plákate, sušíte, dokonca žehlíte, a tie krásne froté uteráky, na ktorých mäkkosť ste sa pri kúpe toľko tešili, nikde. Sú z nich drsné a málo nasiakavé farebné dekorácie do kúpeľne.

Ak chcete, aby uteráky boli stále rovnako farebné, pridajte do prvého prania spoločne s pracím prostriedkom aj 1 až 2 hrnčeky octu. Potom ich vysušte podľa pokynov výrobcu. Autor: profimedia.sk

Len máločo sa vyrovná dobrému pocitu po teplom kúpeli či sprche, keď sa zaviniete do mäkkej froté osušky. Nie vždy sa však podarí froté uteráky udržať „v dobrej kondícii“. Prinášame vám niekoľko tipov, ako docieliť, aby vaše uteráky boli príjemné a mäkké.
 

Čo robiť, ak sú uteráky drsné a hrubé

Aj keď to znie paradoxne, najväčšou chybou pri praní uterákov je pridávanie aviváže do plákania. Pôsobením aviváže sa vlákna „prilepia“ k sebe a uterák už nebude nikdy taký hebučký a nadýchaný ako predtým.

Sušenie uterákov

Ideálne je sušiť uteráky v sušičke. Sušenie ale nenastavujte na extra vysoké teploty, pretože môže dôjsť k prehriatiu vlákna, ktoré sa môže poškodiť.
Ak sušičku nemáte, nevadí. Ale pozor, uteráky nikdy nesušte na horúcich radiátoroch. Vlákna sa polámu a uterák sa poškodí.

Nepríjemný zápach

Nikto nemá rád páchnuce uteráky, a to hlavne po tom, čo sa práve osprchoval. Ak vypraté uteráky nepríjemne páchnu, skúste ich najprv vyprať v naozaj horúcej vode spolu s 1 až 2 šálkami octu, a potom ich ešte raz vyperte obvyklým pracím prostriedkom.

  Ak sa chcete vyhnúť páchnucim uterákom, po použití ich treba vždy zavesiť tak, aby dobre vyschli.

Uteráky zle nasiakavajú vlhkosť

Malá nasiakavosť - to je nekonečný problém nových uterákov. Niekoľkonásobným vypraním a vysušením, ich nasiakovasť však zvýšite. Opakované pranie odstráni chemické látky, ktoré výrobcovia používajú, aby boli uteráky v obchode na dotyk mäkké, ako aj farbivá, ktoré zapríčiňujú, že uterák nesaje dobre vlhkosť.

Aby uterák nedráždil pokožku

Pri praní uterákov to s množstvom pracieho prostriedku nepreháňajte. Veľkorysé dávkovanie pracieho prostriedku je častou chybou snaživých gazdiniek. Vždy postupujte podľa odporúčaného dávkovania. Väčším množstvom pracieho prostriedku nielenže bielizeň lepšie nevyperiete, ale stojí vás to viac peňazí. Navyše, ak nemáte práčku so špeciálnym programom, ktorý vyhodnocuje kvalitu vypúšťanej vody, a ak v nej objaví špinu alebo prací prostriedok, pridáva ďalšie plákanie, prací prášok alebo gél ostane na uterákoch. Na látke ostanú usadeniny a froté zostane tuhé a vyblednuté. Zároveň tiež prací prostriedok zachytený na uteráku môže dráždiť pokožku.
Použitie príliš malého množstva pracích prostriedkov však zasa naopak môže spôsobiť odvápnenie vody, čo by sa prejavilo stratou mäkkosti froté.

Čo robiť, aby uteráky nebledli?

Dobrá rada na záver:

Froté nežehlite! Žehlením sa očká pritláčajú a materiál stráca pôvodný zamatový vzhľad, ako aj schopnosť absorbovať vodu.

Zdroj:http://www.pluska.sk