Nachádzate sa: Úvod > Služby > Materiály v slepeckom písme > Unikátna reštaurácia pre nevidiacich v Levoči

Unikátna reštaurácia pre nevidiacich v Levoči

Jedálny lístok čítajú prstami!

Zvládnu to bez pomoci! Aj Slovensko už má svoju reštauráciu, v ktorej si nevidiaci môžu sami prečítať jedálny a nápojový lístok.

Menu je napísané v Braillovom písme. To, že sa táto nezvyčajná reštaurácia nachádza práve v Levoči, nie je náhoda. Žije tu asi tisícka zrakovo postihnutých ľudí, ktorí si radi zájdu do spoločnosti posedieť pri káve alebo pri večeri.

V Levoči žije asi tisícka zrakovo postihnutých ľudí. Nevidiaci si v Levoči už môžu prečítať jedálny a nápojový lístok prstami. Reštaurácia na historickom námestí ponúka menu v gréckej abecede aj v Braillovom písme. „Je to veľká pomoc. Cítime sa príjemne, keď si môžeme objednať úplne sami. Chodíme sem často na večeru či dopoludnia na kávu,“ povedala od narodenia zrakovo postihnutá Elena Vedielová (62).

                                                                                      

V Braillovom písme číta už od šiestich rokov. Jej manžel Emanuel (58) má tiež problémy so zrakom, no netrpí úplnou slepotou. „Vždy objednáva ona, je v tom jednotka,“ pochválil úsmevom svoju polovičku. Tento manželský pár patrí medzi tisícku nevidiacich v Levoči. Menu, ktoré sa dá prečítať hmatom, si chvália aj čašníci. „Nemusíme sa zdržiavať pri stole čítaním ponuky. Nevidiaci si v pokoji vyberú a potom sa im venujeme.“ Všetko, čo hosťom na stôl donesú, ukladajú podľa číslic ciferníka. Lyžičku ku káve im položia tam, kde hodinky ukazujú tretiu hodinu, smotanu tam, kde je deviatka a pohár vody na dvanástku. A potom len povedia, že lyžička je na trojke, smotana na deviatke a voda na dvanástke. Denne túto prevádzku navštívia asi dvaja nevidiaci, ale majiteľ Milan Kašper si nesťažuje. „Nejde tu o veľký zárobok, no sme radi, že im môžeme takto pomôcť v bežnom živote,“ poznamenal majiteľ.

Zdroj:www.cas.sk